Buji ile ateşlemeli motorlarda ateşleme avansı değişiminin motor performansına etkisi
The Effect of changed spark advance to the engine performance
- Tez No: 104646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET BUJİ İLE ATEŞLEMELİ MOTORLARDA ATEŞLEME AVANSININ MOTOR PERFORMANSI ÜZERİNE ETKİLERİ Buji ile ateşlemeli motorlarda yanma olayım farklı kılan en önemli özellikler karışımın teşkili ve ateşlemenin buji ile dışarıdan sağlanmasıdır. Tutuşma sonrası alevin ilerleme hızı, kendiliğinden tutuşma ve buji harici kaynaklardan tutuşma gibi hususların çok önemli yanma problemleri ortaya çıkardığı görülmüştür. Buji ile ateşlemeli motorlarda yanma olayım etkileyen bir çok parametre vardır. Bunlar; yakıtın özellikleri, yakıt-hava oram, sıkıştırma oram, dönme sayısı, yakıt demeti şekli, ateşleme avansı gibi. Bu parametrelerden ateşleme avansı, motor işletme şartlarıyla çok yalandan ilgisi olması nedeni ile ayrı bir öneme sahiptir. Ancak buji ile ateşlemeli motorlar için ateşleme zamanlaması motorun devir ve yüküne bağlı olarak değişmektedir. Yapılan bu çalışmada Ateşleme Avansı değişiminin değişen motor yükü ve hızına bağlı olarak motor performansını nasıl etkilediği anlatılmıştır, aynı zamanda motorun değişen yük ve hızına uygun olarak ateşleme avansı sağlanmadığında ortaya çıkan olumsuzluklara da yer verilmiştir. Bu çalışmada Ateşleme Avansı değişiminin, motor performansı üzerindeki etkileri taşıt dinamometresi üzerinde yapılan testlerle gösterilmiştir. Test esnasmda motor ilk olarak optimum statik Ateşleme Avansı değerinde motordan alman tork ve güç değeri tespit edilmiştir. Daha sonra ki yapılan ölçümlerde ise motorun optimum avans değerinden küçük ve büyük değerlerde ölçümler yapılmak suretiyle motorun tork ve güç değerlerindeki değişikler incelenmiştir. Yapılan test sonucunda optimum statik Ateşleme Avansı değerinden büyük veya küçük değerlerde yapılan ölçümler sonucunda, motor performansının olumsuz bir şekilde etkilendiği grafikler yardımı ile anlatılmıştır. Temmuz, 2001 Serdar ANKARALI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF CHANGED SPARK ADVANCE TO THE ENGINE PERFORMANCE The most important item on spark engine is to prepare the fuel-air mixture outside and to fire with spark-plug on combustion chamber. It's shown mat same serious concerns caused by the firing speed, firing itself without spark-plug. There are many parameters which effect the firing procedure. Such as, spects of fuel (quality), fuel-air ratio, combustion ratio, revolution per minute (RPM), spark advance etc. Spark advance has a unique importance on engine performance. But the timing differs with rpm and engine load. On this study, it's described How the engine performance change with engine load and rpm, How bad effects when not regulated them. The effect of engine performance with changing spark-advance is shown on the test which produced on vehicle dynomometer. While testing, firstly, the torque and load value is described when optimum static advance. Then it's shown, how engine load and torque values effect a little change a spark advance. Latest opinion: It's very important the a little change on the spark advance causes a lot on the engine performance. Temmuz, 20001 Serdar ANKARALI VI