Buji ile ateşlemeli bir motorda sıkıştırma oranının değiştirilebilir hale getirilmesi ve performansa etkisinin incelenmesi
Variable ratio arrangement of a spark ignition engine and investigation of its effect on performance
  1. Tez No: 133475
  2. Yazar: YAKUP SEKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SAHİR SALMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
BUJİ İLE ATEŞLEMELİ BİR MOTORDA SIKIŞTIRMA ORANININ DEĞİŞTİRİLEBİLİR HALE GETİRİLMESİ VE PERFORMANSA ETKİSİNİN İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Yakup SEKMEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2003 ÖZET Buji ile ateşlemeli motorlarda, gerçek sıkıştırma oranı silindire alınan dolgu miktarına göre değişkenlik gösterdiğinden, geometrik olarak tasarlanan sıkıştırma oranı ancak tam gaz ve tam yük şartlarında gerçek sıkıştırma oranı olarak elde edilmektedir. Bu durum buji ile ateşlemeli motorlarda performansın ve yakıt ekonomisinin iyileştirilmesi için silindir dolgu miktarına göre değişken sıkıştırma oranını gerekli kılmaktadır. Kısmi yüklerde yanma veriminin, yakıt ekonomisinin ve emisyonların iyileştirilmesi için sıkıştırma oranının artırılması, motorun yüksek yük ve düşük hız şartlarında ise olası vuruntu ve sert çalışmayı önlemek için sıkıştırma oranının bir miktar azaltılması gerekmektedir. Bu çalışmada, buji ile ateşlemeli, dört zamanlı, tek silindirli ve sıkıştırma oranı 4,6:1 olan bir motorun sıkıştırma oranı değişken hale dönüştürülmüş ve sıkıştırma oranı değişiminin motor performansı ve egzoz emisyonlarına etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Standart motoru, değişken sıkıştırma oranlı motora dönüştürmek için silindir aşağı-yukarı hareket ettirilmiştir. Sıkıştırma oranı değişken hale dönüştürülen motorun sıkıştırma oranı 5:1 ile 13:1 arasında değiştirilebilmektedir. Sıkıştırma oranının 5:l'den ll:l'e yükseltilmesiyle kısmi yüklerde özgül yakıt tüketiminde %39'a kadar iyileşme elde edilmiştir. Aynı sıkıştırma oranı aralığında CO emisyonlarında %29'a kadar azalma elde edilirken, HC emisyonlarında maksimum %25 artış belirlenmiştir. Ayrıca, sıkıştırma oranının ateşleme avansı, hava-yakıt oranı ve egzoz gaz sıcaklığına etkileri incelenmiştir. Bilim Kodu : 626.10.01 Anahtar Kelimeler : Buji ile ateşlemeli motor, sıkıştırma oranı, değişken sıkıştırma oranı, yakıt ekonomisi Sayfa Adedi : 184 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. M. Sahir SALMAN
Özet (Çeviri)
VARIABLE COMPRESSION RATIO ARRANGEMENT OF A SPARK IGNITION ENGINE AND INVESTIGATION OF ITS EFFECT ON PERFORMANCE (Ph.D. Thesis) Yakup SEKMEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2003 ABSTRACT The designed geometrical compression ratio can be realized as an effective compression ratio under the full load and full open throttle conditions since the effective compression ratio changes with the amount of charging into the cylinder in spark ignition engines. So, this condition of the spark ignition engines force designers to change their geometrical compression ratio according to the amount of charging into the cylinder. In order to improve the combustion efficiency, fuel economy, power output and exhaust emissions at partial loads, compression ratio must be increased; but, under high load and low speed conditions compression ratio must be decreased gradually to prevent probable knock and hard running. In this thesis, the compression ratio of a four-stroke and single cylinder spark ignition engine with compression ratio of 4.6:1 has been converted to the engine with variable compression ratio and the effect of compression ratio variations has been investigated on engine performance and exhaust emissions. In order to convert the standard engine to the engine with variable compression ratio (VCR), the cylinder was moved up or down. By doing so, VCR engine compression ratio was changed between 5:1 and 13:1. Especially at partial loads, improvement in specific fuel consumption was achieved by up to 39% with compression ratio changing from 5:1 to 11:1. Also, CO emissions were reduced by almost 29%, HC emissions were increased by up to 25% at the same compression ratio range. In addition, the effects of compression ratio on ignition timing, air-fuel ratio and exhaust gas temperature were investigated. Science Code : 626.10.01 Key Words : Spark ignition engine, compression ratio, variable compression ratio, fuel economy Page Number : 184 Adviser : Assoc. Dr. M. Sahir SALMAN