Meslek lisesi öğrencilerinin yaratıcılık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluating creativity level of the students of technical and vocational schools
- Tez No: 104653
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNİN YARATICILIKLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Bu araştırmada; öğrencilerin yaratıcı düşünce düzeyleri değerlendirilmiş ve bununla birlikte öğrencilerin yaratıcı düşünce ve problem çözme becerilerini kazanmada önemli etkenlerden biri olan öğretmenlerin yaratıcı düşünce ve problem çözmeye yönelik ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Öğrencilerde yaratıcılık özelliğini ölçmek için, Krikton tarafından geliştirilmiş olan KAI (Adaption-Innovation) kullanılmıştır. Araştırma, İstanbul Anadolu yakasında bulunan Endüstri Meslek Liselerinin Makine Ressamlığı bölümünde okuyan öğrenciler ve bu öğrencilerin öğretmenleri ile sınırlandırılmıştır. Beş bölümden oluşan araştırmada birinci bölümünde; problem durumu, amaçlar, önem, varsayımlar, sınırlılıklar ve tanımlar yer almaktadır. Araştırmanın ikinci bölümünde, eğitim sistemi ve yaratıcı düşünce, yaratıcılık ve problem çözme becerileri hakkında genel bir bilgi verilerek, yaratıcı düşünce ve problem çözme becerilerine ilişkin literatür ve bu alanlarda yapılmış araştırmalara değinilmiştir. Yöntem kısmım oluşturan üçüncü bölümde; araştırma modeli, evren, örneklem, verilerin toplanması, işlenmesi, çözümü ve yorumlanmasına ilişkin bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, araştırma sonucunda elde edilen bulgular, bağımsız değişkenlere göre uygun istatistik yöntemler kullanılarak tablolar halinde verilmiş ve gerekli yorumlamalar yapılmıştır. Araştirmanın beşinci bölümüne ise; sonuçlar ve elde edilen veriler ışığında geliştirilen öneriler yer almaktadır. Haziran,2001 Ayşe TOPAKTAŞ VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research the problem solving skills of the students are investigated and also the related teacher teaching skills are revised to find out the correlation between problem solving and teaching skills and methods. KAI (Kirkton Adaption Innovation Inventory) is used in order o measure the problem solving skills of the students. This research is limited with only the students of Technical and Vocational Schools located at Anatolion side of Istanbul. This research consits of five chapters. In the first chapter problem, aim, importance, assumptions, limits, definitations and abbravations are listed. In the second chapter of the research, education system and creative thinking, problem solving skills are stated and related publications and researches on these topics are investigated. In the third chapter the methodology of the research, populations and sample group, data collecting system and statistical models are being identified. In the fourth chapter the data related with independent variables by using statistical methods are shown in tables are interpreted. In the fifth chapter of the research the finding and conclusions are listed and related suggestions are made. VIII