Meslek lisesi öğrencilerinin meslek derslerindeki başarı düzeylerinin yetenek, ilgi ve değer açısından incelenmesi
  1. Tez No: 12443
  2. Yazar: ADNAN MURAT PAÇACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLÜFER ACAR(VOLTAN)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
IX ÖZET Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerinin Meslek Resmi, ve Meslek Dersler indeki başarı düzeylerinin kendini değerlendirme Envanteri ölçeklerinden Şekil-Uzay Yeteneği, Mekanik İlgisi, Güzel Sanatlar ilgisi, Yeteneği Kullanma Değeri ve yaratıcılık Değeri acısından incelenmesi i Çin, Gültepe Endüstri Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi 174 kişi üzerinde yapılan araştırmada; Meslek Resim dersindeki başarı düzeyleri yüksek o'- lan öğrencilerin Şekil-Uzay Yeteneği ve Güzel Sanatlar ilgisi puanları başarı düzeyleri düşük olanlardan daha yüksek bulunmuştur. Mekanik ilgisi, Yeteneği Kullanma Değeri, Yaratıcılık Değeri puanları Meslek Resim Dersi başarısı düzeyi yüksek ve düşük olan öğrenciler arasında fark yoktur. Meslek Dersleri başarı düzeyleri yüksek olan öğrencilerin Şekil-Uzay Yeteneği, Mekanik ilgisi, Güzel Sanatlar ilgisi, Yeteneği Kullanma Değeri ve Yaratıcılık Değeri puanları, başarısı düzeyleri düşük olanların puanlarından farklı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
iii SUMMARY In the research which has been applied on 174 persons among the last year students of Bültepe Vocational High School in order to inquire as regards the talent of figure and space, interest in mechanics and fine arts, the pro fessional satisfaction of using the talent and creativeness which are the measures of self-evaluation of the level of success in the Vocational subjects and technical drawing of the last year students in the Vocational High School; it has been determined that the students who succeed in the interest in fine arts capacity of figure andSpace than the onas who have less success in it. There is no difference between the marks of the interest in mechanics, professional satisfaction of using the talent and creativeness of the students v/hose level of technical drawing. It has not be determined that the marks of the students whose level of success in vocational subjects are not dif ferent than the ones whose level of success is low as regards the professional satisfaction of creativeness and using the talent, interest in fine arts, the talent of Figure an Space.