Masaüstü yayıncılık temel uygulama kavramlarının incelenmesi
Investigation of the basic application concepts of desktop publishing
- Tez No: 104663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET OKTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET MASAÜSTÜ YAYINCILIK TEMEL UYGULAMA KAVRAMLARININ İNCELENMESİ Çalışmaya konunun temelini teşkil eden Masaüstü Yayıncılık kavramlarının açıklanmasıyla başlandı. Masaüstü Yayıncılığın iki ana unsuru olan yazılım ve dona nım detaylı olarak incelendi. İşletim sistemi (Mac OS İşletim Sistemi) anlatıldı. Ya zılım ve donanımın teknik özellikleri, bu özelliklerin metin ve resim işlemedeki, hız, kalite ve çalışma performansına etkileri anlatıldı. Donanımlar ve yazılımlar arası uyum - uyumsuzluk ve olası problemler açıklandı. Manyetik ve optik disketlerin ka pasiteleri, formatlanmaları, bilgi kayıt yöntemleri ve birbirleri arasındaki önemli fark lılıklar anlatıldı. Masaüstü Yayıncılık'ta en yaygın olarak kullanılan metin ve resim işleme prog ramları (QuarkXPress, FreeHand ve Photoshop Programları) seçim, kapasite gibi un surları dikkate alınarak anlatıldı. İÜ. Bölümün daha anlaşılır hale gelmesi açısından özellikle Masaüstü Yayıncı lığa ve hata mesajlarına ait temel terminoloji küçük bir sözlük halinde verildi. Bilgisayar operatörlerinin en çok kullandığı QuarkXPress, FreeHand ve Photos hop programlarını daha verimli ve daha hızlı kullanabilmeleri için matbaacılığa ait te mel renk bilgisi de verildi. Masaüstü Yayıncılık'ta kullanılan inç ve metrik ölçü sis temleri anlatıldı. III. Bölümde çalışma konusunun temelini oluşturan hata mesajları bizzat bilgi sayar başında çalışılarak, oluştuğu sırada tespit edilerek incelendi. Sistem hataları ne gatif ve pozitif olarak iki aşamada incelendi. Negatif hata mesajları Ekler Bölümünde verildi. Özellikle Masaüstü Yayıncılık'ta kullanılan, sistem ve uygulama yazılımların da en çok rastlanan yüzlerce mesajın nedenleri dikkatlice Türkçeye çevrilerek anlatıl dı. Bu hataların giderilebilmesi için uygun çözüm önerileri verildi. Kasım 2001 Umut ÜNAL VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF THE BASIC APPLICATION CONCEPTS OF DESKTOP PUBLISHING We have started the study by explaining the concepts that constitutes the basic of Desktop Publishing. The two main compenents of the Desktop Publishing, Software and Hardware were investigated briefly. Operating system (Mac OS Operating System) were explained. The technical properties of software and hardware, and the effects of them on speed, quality and process performance while processing text and bitmaps were explained. The harmony and the disharmony between software and hardware, and the possible prob lems were explained. The capacity of magnetic and optical disks, their formatting process es, methods of recording data and the differences between them were explained. The mostly used programmes (Programmes QuarkXPress, FreeHand and Photoshop) processing text and bitmaps in Desktop Publishing were explained by paying attention to their properties such as selection, capacity. To make the third-part more comprehensible, the basic terminology that belongs espe cially to the Desktop Publishing and the error messages, was converted to a dictionary. The basic color information was explained, to help the computer operators using the most common used programmes like QuarkXPress, FreeHand and Photoshop. The measurement systems used in Desktop Publishing, which uses inch and centimetre, were explained. On the third-part, the error messages which constitute the basic of the study, were investigated by using the computer personally, studying and exploring the terms they occur. They were system errors in two steps; negative and positive. They were negative errors on the Appendix. The reasons of most common error messages more than hundreds, which mostly occur in system and application softwares used in Desktop Publishing, were carefully investigated and translated to Turkish. Possible solutions were given to solve those problems. November 2001 Umut ÜNAL VIII