Masaüstü yayıncılıkta basılabilirlik ve üretilebilirlik kriterlerinin uygulamalı incelenmesi
An applied examination of the printability and producibility criterions in desktop publishing
- Tez No: 453646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA YENİDOĞAN, YRD. DOÇ. DR. LUTFİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Masaüstü yayıncılık bir uygulama yazılımı olarak algılanmamalı, tasarımdan baskıya ürün/yayın oluşturma sürecinin tümü olarak kabul edilmelidir. Matbaacılığın hızla gelişen teknolojiye uyumu olarak, baskı sistemlerinin mekanikten elektroniğe hızlı bir dönüşüm ve gelişim yaşıyor olması baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası işlemler sırasında yaşanan sıkıntıları da beraberinde getirmiştir. Baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası işlemlerinin kendi aralarında uyumlu bir süreç kurabilmeleri gereklidir. Baskı öncesi hazırlık işlemlerini gerçekleştiren kişilerin, bu konuda yetişmiş teorik ve uygulama bilgisine sahip ve mesleki açıdan donanımlı olmaları gerekmektedir. Bu durum üretimin her aşamasında çalışan teknik elemanların kendilerini yenilemelerini, bu gelişen sistemler konusunda bilgi sahibi olmalarını zorunlu kılmıştır. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar bu eksiklikerin giderilmesine büyük katkı sağlayacaktır. Bu çalışmanın teorik kısmında baskı öncesi, baskı ve baskı sonrasında kullanılan temel kavramlardan, genel tanımlardan bahsedilmiştir. Özellikle baskı öncesi konular daha detaylı araştırılarak gelişen teknolojiye göre güncellenerek açıklanmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında ise; masaüstü yayıncılıkta, baskı öncesi hazırlıkta yapılan hatalar irdelenmiş ve bu hatalarn çözüm yolları deneysel olarak incelenmiştir. Çeşitli standartlara uygun olan ve uygun olmayan ancak sektörde yapılan birçok hatanın genel olarak ele alındığı çeşitli test skalaları tasarlanmış ve dijital baskı tekniği ile baskıları yapılmışıtır. Yapılan test baskılarında ortaya çıkan sonuçlar spektrofotometrik, densitometrik ve mikroskopik olarak incelenmiş ve elde edilen sonuçlar yorumlanarak açıklanmıştır. Çalışma sonucunda baskı ve baskı sonrasında ortaya çıkan birçok hatanın baskı öncesinde çeşitli kriterlere dikkat edilerek minimum düzeye indirgenebileceği veya tamamen ortadan kaldırılabileceği gözlemlenmiştir. Çeşitli programlarda yapılabilecek önkontrol teknikleri ile standartlara uygun baskıların elde edilerek zaman ve maliyet açısından oluşan zararların önüne geçilebileceği açıklanmıştır. Çıkan sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur. Baskı öncesi, masaüstü yayıncılıkla üretilen“basılı medya”dediğimiz ürünlerin doğru ve hatasız üretilmesi öncelikle sektörel ekonomiye dolayısıyla ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Desktop publishing should not be perceived as application software, it should be accepted as the whole process of creating a product/publication from design to press. As being the adaptation of printing to fast-growing technology, the fact that the printing systems rapidly transform and develop from mechanics to electronics brought along with them the troubles that occurred during pre-press, press and post-press processes. Pre-press, press, and post-press processes are required to establish a compatible process between each other. Individuals, who carry out the pre-press preparation processes, are required to be trained about this subject, have theoretic and applicatory information, and be professionally equipped. This situation necessitated the technical staff, who worked at each stage of the production, to renew themselves and be informed about the developing systems. The studies carried out in this direction will contribute to the removal of these deficiencies. In the theoretical part of this study, the basic concepts and general definitions used in pre-press, press and post-press are mentioned. Especially, the pre-press topics are researched in more detail and they are explained by being updated to the developing technology. In the application part of this study, mistakes that were made in the pre-press preparation in desktop publishing are scrutinized and the solutions for these mistakes are experimentally examined. Various test scales that fit or do not fit to various standards, in which many mistakes that are made in the sector are generally addressed, are designed and they were printed with the digital printing technique. The results of the test prints were examined spectrophotometrically, densitometrically and microscopically and the obtained results were interpreted and explained. As a result of the study, it has been observed that a lot of mistakes that occur during printing or after printing can be reduced to a minimum level or be totally removed by paying attention to various criterions before printing. It is explained that damages caused by time and cost can be prevented by obtaining the presses according to the standards with the pre-control techniques that can be carried out in various programs. Suggestions have been made in accordance with the results. The accurate and error-free production of products we call“printed media”produced by desktop publishing in the pre-press stage, will primarily contribute to the sectoral economy and accordingly to the national economy