Grafik tasarımı dönüştüren paradigmalar ve gelecekte tasarım eğitimi
Paradigms transforming graphic design and the future of design education
- Tez No: 1015249
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİS TİMUÇİN TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Grafik tasarım, estetik ve işlevselliği bir araya getirerek, görsel bir dil aracılığıyla belirli bir mesajı hedef kitleye etkin bir şekilde iletmeyi amaçlayan disiplinler arası bir alandır. Disiplinin eğitimi, tipografi, sayfa düzeni ve görsel hiyerarşi gibi temel tasarım prensipleri üzerine kuruludur. Günümüzdeki grafik tasarımın gelişimi üç temel paradigma değişimiyle açıklanabilir. Bu değişimler, masaüstü yayıncılık, internet teknolojilerinin gelişimi ve yapay zekanın ortaya çıkışıdır. Bu tez çalışması, grafik tasarımın teknolojiye bağlı olarak gelişimini incelemekte tasarımcının gelecekte nasıl bir dönüşüm geçireceğini anlamaya çalışmaktadır. Birinci bölümde grafik tasarımın ortaya çıkışı, tasarım sürecini dönüştüren paradigmalar, internet ve sosyal medya etkisiyle endüstri toplumuna ve kitle iletişim sürecine etkisi anlatılmıştır. İkinci bölümde masaüstü yayıncılık ve baskı teknolojilerinin gelişimi ele alınmıştır. Baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası süreçler anlatılmış kullanılan teknolojiler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde web teknolojilerinin tasarım sürecinde nasıl kullanıldığı incelenmiştir. Dördüncü bölüm, yapay zekanın hızlı gelişimi, grafik tasarımcının gelecekteki rolünün ne olacağı ile ilgilidir. Web teknolojileri ve yapay zekanın sunduğu fırsatlar ve riskler sorgulanmaktadır. Tasarımcı yaratıcılığını korumak ve verimini artırmak için kendisini nasıl konumlandırmalıdır, sorusuna cevap aranmaktadır. Beşinci bölüm tasarım eğitimini hızla gelişen teknolojiler bağlamında ele almaktadır. Grafik tasarım eğitimi teknolojik uygulama becerilerinin geliştirilmesinden çok tasarım fikri ve yaratıcılığa odaklanmış durumdadır. Grafik uygulamalar, kodlama ve tasarım ilişkisini kavramış uygulamacı öğrenci yetiştirilmesinin gerekliliği vurgulanmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Çalışma kapsamında literatür taraması ve doküman incelemesi yöntemlerinden yararlanılmış; grafik tasarımın teknolojik dönüşümüne ilişkin ulusal ve uluslararası kaynaklar incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'de grafik tasarım eğitimi veren devlet üniversiteleri arasından seçilen on üniversitenin müfredatları karşılaştırmalı olarak analiz edilerek grafik tasarım eğitiminin güncel teknolojilerle ilişkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Graphic design is an interdisciplinary field that integrates aesthetics with functionality, aiming to effectively convey a specific message to a target audience through a visual language. The education of the discipline is built upon fundamental design principles such as typography, layout, and visual hierarchy. The evolution of contemporary graphic design can be explained through three primary paradigm shifts: the advent of desktop publishing, the development of internet technologies, and the emergence of artificial intelligence. This thesis examines the technology-dependent evolution of graphic design and seeks to understand the transformation the designer will undergo in the future. In the first chapter, the emergence of graphic design, the paradigms transforming the design process, and its impact on industrial society and mass communication through the influence of the internet and social media are discussed. The second chapter addresses the development of desktop publishing and printing technologies, detailing pre-press, printing, and post-press processes while providing information on the technologies utilized. The third chapter investigates how web technologies are integrated into the design process. The fourth chapter focuses on the rapid advancement of artificial intelligence and the future role of the graphic designer, scrutinizing the opportunities and risks presented by web technologies and artificial intelligence to determine how designers should position themselves to preserve creativity and enhance productivity. Finally, the fifth chapter evaluates design education within the context of rapidly evolving technologies, emphasizing that while graphic design education focuses more on design concepts and creativity than on the development of technical application skills, there is a necessity to cultivate practitioner-students who comprehend the intricate relationship between graphic applications, coding, and design. The study adopts a qualitative research method. Within the scope of the study, literature review and document analysis methods were utilized, and national and international sources regarding the technological transformation of graphic design were examined. Furthermore, the curricula of ten state universities selected from among those offering graphic design education in Turkey were analyzed comparatively, and the relationship between graphic design education and current technologies was evaluated.