Üç fazlı esenkron makinelerde devir sayısı ayar prensipleri
Speed control of three phases asynchronous motors
- Tez No: 104670
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Lisansüstü bitirme çalışması olarak hazırlanan bu tezde, üç fazlı asenkron motorların hız ayan teorik olarak incelenmiştir. Beş bölümden oluşan bu çalışmada ilk bölümde asenkron motorların özellikleri, çalışma prensibi, eşdeğer devreler ve moment ilişkilerinden, ikinci bölümde asenkron motorların hız kontrolü ve bunlar için mevcut inverter devrelerden, akım kaynaklı, gerilim kaynaklı inverter, Quasi kare dalga kaynak inverterinden bahsedilmiş ve daha sonraki kısımlarla ilgili açıklamalar verilmiştir. Üçüncü bölümde LSI entegresi incelenmiş, entegrenin yapısı çalışması ve giriş ve çıkış fonksiyonları ve motor geriliminin kontrolünden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde devir sayısı değiştirme yöntemlerinden, rotor direncinin değiştirilmesi, stator geriliminin değiştirilmesi, kayma ile hız kontrolü, akım ara devreki evirici ile hız kontrolüne değinilmiştir. Son bölümde hız kontrol ünitelerinden, kontrol devresinin bölümleri ve görevleri, açık çevrim, kapalı çevrim ve kayma frekansı ile motor kontrolü anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is an M. Sc thesis on the speed control of Three Phase Asynchoronous Motors. Of the five main sections, the first is general properties, work principles, moment relations and equivalance circuits of the asynchoronous motors give to explanations. The second sections are inverter circuits, current inverter and voltage inverters for the asynchoronous motors give explanations. The third sections are looked at LSI integraters circuits and HEF 4752 V's configuratins and function introductions- outlets to mentioned. The fourth sections are to modify revolutions number methods, to modify rotor rezistance and to modify stator voltage to explained. The fifth sections are, unit speed control circuits and parts and functions and control the asynchoronous motors gives.