Öğretmen-aile işbirliği ile ailelerin eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi
- Tez No: 104671
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
ÖZET Günümüzdeki hızlı toplumsal gelişmeler ve teknolojik ilerlemeler, eiddi ve tutarlı bir eğitim süreci ile istenilen bilgi, beceri ve davranışlar kazanmayı ön görmektedir. Her toplum kendi değerlerine ve yapışma uygun insanı; kendilerine özgü bir eğitim sistemi içinde yetiştirir. Bu nedenle de toplumlar kendi eğitim süreçlerinin amaçlarını ve içeriğini belirlemiş ve onu kontrol altına almıştır. Bu durum eğitimin okul olarak kurumlaşmasına neden olmuştur. Okul eğitim hizmetlerinin, bireylerin ve toplumların İhtiyaçları doğrultusunda planlı ve programlı olarak üretildiği yerdir. Eğitim sistemi içinde okulların temel işlevi, öğrencilerine istenilen davranışları kazandırmak ve belli öğrenme yaşantılarının öğrencilerle yaşanmasını sağlamak için çevreyi gerekli bir biçimde düzenlemektir. Okulların girdisi olan öğrencinin bu kurumlar içinde yeterli düzeyde eğitim alması için ailenin desteğini gerektirir. Okul - aile işbirliği ile sağlanacak destek öğrencilerin bilgi beceri ve tutumlarının değişmesinde önemli rol oynamaktadır. Ailelerin okula katılımı ve okulda verilen eğitime destek vermesi için okul ile işbirliği halinde olması öğrencinin başarısını hiç şüphesi artıracaktır. Bu araştırmada; ilköğretim okullarında, öğretmen -aile işbirliği ile ailelerin eğitim ihtiyaçlarının ne düzeyde olduğu belirlenmeye çalışılacaktır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Bu çalışma yedi bölümde oluşmaktadır. Birinci bölüm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, rapid social changements and developments, technologic improvements have necessitated gaining with a rational, and well organized education. Each society values and structures within its own educational system. For instance, societies have determined their own educational goals, and the content of the programme. This situation has caused the education instituted as a school. A school is a place in which education services are produced for needs of societies and individvals as planned and programmed. The basic aim of school in the system of education is to give their students required behaviors and to prep are the environment in order to supply that same learning incidents can be lived by them. In zorder that those students