Halkla ilişkilerde kalite ve ölçümleme
Quality and measurement in public relations
- Tez No: 104691
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZ Bu çalışmada topyekün halkla ilişkiler mesleğinde ve daha özel olarak halkla ilişkiler uygulamalarında kalitenin gelişimi ve günümüzdeki durumu değerlendirmeye çalışılmıştır. Halkla ilişkilerde kaliteye ulaşılabilmesinin önemli bir basamağı olan stratejik iletişim ve algı yönetimi sürecinde ölçme ve değerlendirmenin yeri de çalışmanın ana inceleme konusunu oluşturmaktadır. Tez genelinde savunulan görüş, halkla ilişkiler çalışmalarının hedef kitle üzerindeki etkisinin belirlenmesi ve yeni stratejilerin geliştirilmesi sırasında kullanılan ölçme tekniklerinin niceliksel değerlendirmeler kadar niteliksel değerlendirmelere de yer vermesinin gerekliliğidir. Bu amaçla, çalışmanın gerçekleştirilmesi sırasında literatür taraması ile sektörel uzmanların yaklaşımlarını belirleyebilmek için derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Ayrıca, tez genelinde savunulan görüşü destekleyecek nitelikte bir vaka analizine de çalışmanın son bölümünde yer verilmiştir. Çalışmanın sonucunda, halkla ilişkiler çalışmalarının değerlendirilmesi sırasında sıklıkla kullanılan medya takibi ve içerik analizi çalışmalarının yanı sıra kullanılan bir diğer yöntem olan hedef kitle analizlerinin birlikte kullanılmasının gerekliliği ortaya çıkartılmıştır. Ayrıca bu çalışmaların niceliksel değerlendirmelerin yanı sıra niteliksel analizlere de yer vermesi gerektiği belirlenmiştir. Bütün bu tesbitlerden hareketle, çalışmanın üçüncü bölümünde, halkla ilişkiler çalışmalarının etkinlik değerlendirmelerinde kullanılabilecek bütünleşik bir yönteme değin metodolojik bilgi verilmiştir. SUMMARY In this study we have tried to evaluate the development of quality and the current condition of quality in Public Relations practices. Also, the importance of the period of measurement and evaluation in the perception management and the strategic communication which is the basic step to reach the quality in Public Relations have been used in that dissertation. Generally the theses in that dissertation is to determine the effect of the Public Relations applications on target audience and also to determine the necessity of the usage of qualitative evaluation together with quantitative evaluation in the measurement techniques. For that reason, we have used the techniques; literature research and interview with the Public Relations Specialists. Moreover, to support the theses we have also used a case study in the last part. After the research; We have realised that media following and content analyze are not enough in evaluation of the Public Relations applications. It is also necessary to use target audience analyze together with media following and content analyze. With the help of all these determinations, in the third part of the dissertation we have tried to create a new methodology which can be used in the evaluation of the Public Relations applications. m
Özet (Çeviri)