Bir halkla ilişkiler görevi olarak örgütsel verimliliğin artırılmasında bilgi yönetimi
Knowledge management as a public relations task in increasing organizational productivity
- Tez No: 205242
- Danışmanlar: PROF.DR. AYLİN PİRA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Halkla İlişkiler, Information and Records Management, Public Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 452
Özet
ÖZETBir Halkla lişkiler Görevi Olarak Örgütsel Verimliliğin Artırılmasında Bilgi YönetimiE.Pelin BAYTEK NVerimlilik ve verimliliğin artırılması sorunu günümüz örgütleri açısından önemtaşıyan konuların başında gelmektedir. Bu amaç çerçevesinde, örgütlerin birçokyaklaşım, yöntem ve tekniği bünyelerinde uygulamaya çalıştıkları dikkat çekmektedir.Toplam kalite yönetimi, motivasyon, kıyaslama, değişim mühendisliği, kadro planlama,bakım yönetimi, bu yaklaşım, yöntem ve tekniklerden bazılarıdır. Örgütlerdeverimliliğin artırılmasına etki eden başka faktörler de bulunmaktadır. Etkili birörgütsel iletişim sisteminin kurulması, stres yönetimi, zaman yönetimi bunlardanbazılarıdır. Ayrıca, örgütlerde verimliliği etkileyen iç ve dış etmenler bulunmakta veverimlilik örgütler bazında çeşitli modeller çerçevesinde ölçümlenebilmektedir.Örgütlerde verimliliğin artırılmasına etki eden, katkı sağlayan bir diğer önemliyaklaşım ise bilgi yönetimidir. Bilginin öneminin gün geçtikçe arttığı bilgi toplumundabilgi, toplumun temel eksenini oluşturmakta ve büyük bir güç olarak kabuledilmektedir.Bilginin üretilmesi, tasnif edilmesi, saklanması, paylaşılması ve kullanılması ileilgili faaliyetlerin organize edilmesi ve örgütlerin entelektüel sermayesini artırmakamacı ile yapılan bir dizi, teknolojik ve kültürel işler olarak tanımlanabilen bilgiyönetimi, 10 adımlı bir plan çerçevesinde örgütte yaşama geçirilebilmektedir. Bilgiyönetimi ile ilgili çalışmalar çerçevesinde örgütlerin verimliliklerini artırabilmeleri,zaman israfının önlenebilmesi, yeni bilgilerin üretilebilmesi, örgütsel gelişiminsağlanabilmesi bilgi paylaşımının daha etkin bir biçimde gerçekleştirilebilmesi vb.sözkonusu olabilmektedir.Örgütler açısından özellikle örgütsel verimliliğin artırılması noktasında önemli biryere sahip olan bilgi yönetimi ile ilgili çalışmalarda halkla ilişkiler yönetiminin görev vesorumluluk alması hatta bu tür uygulamaların bilgi yöneticisi ve halkla ilişkileruzmanının görevi haline getirilmesi gerektiğini söylemek mümkündür. Halkla ilişkilersadece bilgi yönetimi ile ilgili çalışmaların gerçekleştirilmesinde değil aynı zamandaverimlilik ile çalışmaların gerçekleştirilmesinde de ciddi sorumluluklar üstlenmektedir.Bu bağlamda çalışma içerisinde, verimlilik, bilgi yönetimi ve halkla ilişkiler kavramlarıve birbirileri ile ilintili noktalar ayrıntılı olarak ele alınmaya ve irdelenmeyeçalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTKNOWLEDGE MANAGEMENT AS A PUBLIC RELATIONS TASK ININCREASING ORGANIZATIONAL PRODUCTIVITYE.Pelin BAYTEK NProductivity and increasing productivity, is one of the most important aspects inview of today?s organizations. To achieve this purpose, it?s remarkable thatorganizations are trying various approaches, methods and techniques on theirconstitution. Total quality management, motivation, benchmarking, reengineering,personal planning, and upkeep management and are some of these methods andtechniques. There are also various other factors affecting organizational productivity.Formation of an effective organizational communication, stres management, timemanagement is some of these factors. Moreover there are also intrinsic and extrinsicfactors acting on organizational productivity and productivity can be measured onorganizational base by various models.Another important approach acting and increasing organizational productivity isknowledge management. In a information society where the importance of knowledge isincreasing day by day, knowledge is accepted as great power and forms thefundamentals of the society.Knowledge management, which can be defined as organizational action ofknowledge production, its storage, sharing and usage, and as a series of technologicaland cultural actions in order to increase the intellectual capital, can be constructed inorganizations using a 10 step application. Increasing organizational productivity byusing knowledge management will lead to a more productive time management,production of new knowledge, organizational development and a more effectiveknowledge sharing.In terms of Knowledge management - which has an important role in increasingorganizational productivity-, it can be postulated that PR management has to take partand responsibility moreover that these actions should be a mission and responsibility ofthe PR specialist. Not only in fields of knowledge management also on aspects related toproductivity PR has to take serious responsibilities. In this manner, productivity,knowledge management, and PR concepts and their interrelated points are consideredand evaluated in details in this study.