Reklamın günlük yaşamdaki eyletim işlevi
The Manipulation function of advertisment in daily life
- Tez No: 104695
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZ Bu çalışmada reklamların gündelik yaşam içindeki dönüştürme işlevi, gözlem ve gözleme dayalı reklam çözümlemesi yöntemi özek alınarak incelenmiştir. Reklam eyletiminin boyutlarının ve hedeflerinin belirlenmesi için, başta düşüngü (ideoloji) kavramı olmak üzere; reklamda anlam oluşumu, tüketim kültürü ve küreselleşme olguları irdelenmiştir. Çalışmamız, eyletim-düşüngü bağıntısı üzerine kuruludur. Elde ettiğimiz veriler sonucunda, reklam eyletiminin gerçekleşmesinin küresel dizgenin denetim düzeneğine bağlı bulunduğu ve pekçok alt düşüngünün reklam söylemini etkilemesiyle eyletim sürecinin karmaşık bir yapı sunduğu anlaşılmıştır. Sonul bir belirlemeyle, reklamın gündelik yaşamdaki eyletim işlevi, ikna ve uyum kavramlarından örülü bir kanıtlama yönterninin yanıltma süreci üzerine kurularak işletilmesidir. ABSTRACT Observation and advertisement analysis based on observation are the methods used in this study in order to determine the manipulation function of advertisement in daily life. Meaning constitution in advertisement, consumption culture and globalisation phenomenous have been taken as fundamental elements in analysing the extent and aims of advertisement. This study is based on the relationship between manipulation and ideology. As a result, it has been verified that the formation of the manipulation depended on the control mechanism of global system and the affects of many subideologies. So, it is determined that the manipulation proces represents a complex structure. The manipulation function of advertisement should be realized as a prove method completed with persuasion and harmony concepts, built over a misleading progression. in
Özet (Çeviri)