Repo gelirlerinin vergilendirilmesi
Taxation of resell gains
- Tez No: 104694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SONSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Öz Bu tez çalışmasında. Türk Sermaye Piyasasında sıkça kullanılan bir işlem türü olan ve bir menkul değerin geri alım vaadi ile satımı, ya da bir menkul değerin geri alımını içeren işlemleri ifade eden repo ve ters repo işlemleri ve bu işlemlerden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi ve bu işlemlerin gerçekleşmesi sırasında meydana gelen aksak yönler ele alınmaktadır. Tez çalışmasında ele alınarak incelenen birinci sorun; repo ve ters repo işlemleri ile bu işlemlerden elde edilen iratların vergilendirilmesinde esas kaynak teşkil eden düzenlemeler arasında meydana gelen tutarsızlıktır. Tez çalışmasında ele alınarak incelenen ikinci sorun; repo ve ters repo işlemlerinin, Sermaye Piyasa Kurulu'nun ilgili tebliğde tanımladığı ilkeler çerçevesinde gerçekleştirilmiyor olmasıdır. Bu tez çalışmasında repo. ters repo kazançlarının vergilendirilmesi ile ilgili olarak ele alınacak son sorun; vergilendirmede büyük önem arz eden mükellefin işlemde kullandığı para veya menkul değerin mülkiyetinin gerçek mahiyetinin tespit zorluğu ve bu konuda gerekli duyarlılığın gösterilmemesidir. Tez çalışmasında ortaya konmaya çalışılan varsayımların, hukuki nitelik taşıyan bulgularla desteklenmesi yoluna gidilerek, tez çalışması gerçekçi bir zemin üzerine oturtulmaya çalışılmış ve elde edilen bulgular karşılaştırılmalı olarak verilmeye çalışılmıştır. Tez çalışmasının son bölümünde ise; o ana kadar ele alınan sorunlar kapsamında tutarlı ve etkin bir vergileme için gerekli görülen değişiklikler öneriler başlığı altında verilmektedir. Abstract This thesis focuses on the taxation problems encountered in the operations of resell and repurchase in the Turkish Capital Market. This first problem that this thesis takes into consideration is the incompatibility in the regulations concerning taxation of gains from resell and repurchase operations. The second problem that this thesis tackles is that the operations of resell and repurchase are not realized according to the principles set by the CMB notice serial V, No. 7. The last problem that this thesis will touch upon is the difficulty and reluctance to prove, for taxation purposes, the real owner of the money or of stocks and bonds used in the operations of resell and repurchase. The hypotheses put forward in this thesis rely on a realistic background since they are supported by legal data which are resented in a comparative manner. The last chapter of this thesis puts forward, under a heading of“suggestions”, the changes needed for a consistent and effective taxation with regard to the problems taken into consideration in the thesis.
Özet (Çeviri)