Karar verme sürecinde doğrusal regresyon ve korelasyon analizi ve bir uygulama
Linear regression and correlation analysis during decising making process and an aoolication
  1. Tez No: 104697
  2. Yazar: TUĞBA ORUK SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
oz Bu tez çalışmasında, regresyon ve korelasyon tekniğinin tanımlanması, kapsamının belirlenmesi ve uygulanabilirliğinin araştınlması hedeflenmiştir. Bu amaçla İMKB şirketlerinden zümrelere göre yapılan örnekleme ile 31 adeti seçilmiştir. Bu şirketlerin 2000 yılına ait gelir tabloları esas alınarak, gelir tablosunda yer alan kalemlerin işletme kârına olan etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan literatür çalışması aşamasında konuyla ilgili yerli ve yabancı makaleler, kitaplar, tez çalışması, bilgisayar programları (SPSS ve NCSS) ve uygulama standartları incelenmiş ve kullanılmıştır Çalışmanın birinci bölümünde; yönetim süreci genel hatları ile incelenmiştir. İkinci bölümde ise bir karar verme tekniği olarak doğrusal regresyon ve korelasyon analiz tekniği aynntılı bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde; yukarıda belirtilen kapsamda yürütülmüş olan uygulama çalışması ile ilgili elde edilen sonuçlar özet bir şekilde ortaya konulmuştur. Yapılan uygulama çalışması sonucunda Istatistlki olarak anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. ABSTRACT Managers should become more familiar with advanced decision making tools such as regression and correlation analysis in today's new competitive business world. Because of the complex operations of their companies, we believe that this concept is especially important for today's business environment to reach principal goals such as lower costs, higher profit and good reputation. This study briefly examined the use of Regression and Correlation models in decision-making process in way of analyzing of income statement. Thirty-one major industrial companies, which are registered in IMKB, were selected as a sample population. From this point of view, we called this study as a“descriptive”one. The objective is to explain decision-making process, examine regression and correlation model, and show its applicability in a certain market such as Turkey. This study consists of three chapters. In the first chapter we explained basic terms of decision-making process that must be known by everyone. In the second chapter we obtained brief information about linear regression and correlation model. This chapter includes every basic concept that is related with model. In the last chapter we explained the results of our study.
Özet (Çeviri)