Üniversite öğrencilerinin kariyer uyumluluk düzeylerinin kariyer endişeleri ve kariyer kararı verme öz yeterliği açısından incelenmesi
The examination of the career adaptability levels of the students in terms of their career concerns and career decision making self efficacy
  1. Tez No: 697153
  2. Yazar: FERHAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ZEKAVET KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversite öğrencilerinin kariyer uyumluluk düzeylerinin kariyer endişeleri ve kariyer kararı verme öz-yeterliği açısından incelenmesidir. Araştırmaya 616 (408 kadın 208 erkek) üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Şahin, Özaydın ve Siyez (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan Yetişkin Kariyer Endişe Ölçeği Kısa Formu, Büyükgöze- Kavas (2014) tarafından Türkçeye uyarlanan Kariyer Uyum Yetenekleri Ölçeği, Büyükgöze-Kavas (2014) tarafından Türkçeye uyarlanan Kariyer Kararı Verme Öz-Yeterliği Ölçeği-Kısa Formu ile araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Türkiye'deki üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde katılımcılardan toplanan verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde ikili araştırmalar için bağımsız örneklemler t testi, üç ve daha fazla grup arasındaki puan farkının anlamlı olup olmadığını belirlemek için tek yönlü varyans analizi, değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı ve kariyer uyumluluklarının üniversite öğrencilerinin kariyer endişe ve kariyer kararı verme öz-yeterliği düzeylerini yordayıp yordamadığını belirlemek için de çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda kariyer kararı verme öz yeterlik ile kariyer endişeleri alt boyutlarının birlikte kariyer uyumluluğunu anlamlı bir şekilde yordadığı ve bu değişkenlerin kariyer uyumluluğunun toplam varyansının %41,4'unu açıkladığı bulgusu elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular alanyazın ışığında tartışılmış ve ileride yapılacak araştırmalara ve uygulamacılara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine university students' levels of career adaptability in terms of career concerns and career decision self-efficacy. A total of 616 university students (408 females, 208 males) participated in the study. Adult Career Concerns Inventory-Short Form, adapted to Turkish by Şahin, Özaydın and Siyez (2019), Career Adaptabilities Scale, adapted to Turkish by Büyükgöze-Kavas (2014), Career Decision Self-Efficacy Scale-Short Form adapted to Turkish by Büyükgöze-Kavas (2014) and Personal Information Form prepared by the researcher were used as data collection tools in the study. The study group of the research consists of university students in Turkey in the 2020-2021 academic year. SPSS 26.0 package program was used in the analysis of the data collected from the participants during the research process. In the analysis of the data, independent samples t-test for paired studies; to determine whether the difference in scores between three or more groups is significant or not, one-way analysis of variance; to determine the relationship between the variables, Pearson product-moment correlation coefficient; and to determine whether career adaptability of university students' predict their levels of career concern and career decision self-efficacy and multiple linear regression analysis were performed. As a result of the research, it was found that career decision self-efficacy and sub-dimensions of career concerns significantly predicted career adaptability and that these variables explained 41.4% of the total variance of the career adaptability. The findings obtained in the research were discussed in the light of the literature and some suggestions were also made to future research and practitioners.