Ali Ulvi ELÖVE'nin hayatı ve eserleri
Ali Ulvi ELÖVE's life and books
- Tez No: 104701
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 546
Özet
ÖZ Ali Ulvi Elöve, Gençlik Marşıyla (Dağ Başını Duman Almış) tanınan bir şairimizdir. Edebiyat tarihlerinde ve ilgili eserlerde Ali Ulvi'den, çocuk şiirleri yazdığı ve Jean Deny'den Türk Dili Grameri adlı eseri tercüme ettiğinden bir iki cümleyle bahsedilir. Ancak kendisi ve eserleri hakkında detaylı yazı yok denecek kadar azdır. Bu yüzden tezimizde Ali Ulvi'nin hayatı ve eserlerini araştırdık. Tez, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Ali Ulvi'nin hayatı, yazı hayatı ve eserleri üzerinedir. Bu bölümde varılan sonuçlar; Ali Ulvi hakkında sınırlı da olsa yazılanlara, süreli yayın taramasına ve Ali Ulvi'nin terekesinde mevcut evrak, bilgi ve belgeye dayanır. İkinci bölümde Ali Ulvi'nin şiirlerini şekil ve muhteva olarak inceledik. Üçüncü bölümde onun, çok dağınık olan şiirlerini bir araya getirdik. Ali Ulvi, şiirlerinin bir kısmını kitap olarak yayımlamıştır. Önemli bir kısmı ise süreli yayınlarda neşredilmiş ve neşredildiği süreli yayının sayfaları arasında kalmıştır. Kalan diğer şiirleri; terekesinde, yayımlanmamış eserlerinde veya müstakilen bulunmaktadır. Dördüncü bölüme Afi Ulvi'nin, çocuklar için yazdığı monologları aldık. Bibliyografyada ise Ali Ulvi'nin süreli yayınlarda çıkan tüm yazı ve şiirlerini bir tablo halinde gösterdik. Yaptığımız bu çalışma sonunda gördük ki Ali Ulvi, cumhuriyetin ilanına kadar çocuk edebiyatı ürünleri vermiş, cumhuriyetten sonra ise çalışmalarını Türk dili ve tarihi üzerinde yoğunlaştırmıştır. ABSTRACT Ali Ulvi Elöve is a poet who is known with Gençlik Marsi (Dag Basini Duman Almis) In literature history books and in these kind of books, Ali Ulvi Elöve is mentioned briefly as a children's poet and tarnslator of a Turkish Grammer book from Jean Deny. However, there is no detailed konwledge about him and his works. Because of this, I have researched his life and his works in my thesis. Thesis is consisted of five parts. The first pakt is about to Ali Ulvi' s life, his writing period and his works. Results of the first part depends on scanning of periodicals, a few writings about Ali Ulvi and archieves, documents, information in the haritage of Ali Ulvi. In second part, I have studied poems of Ali Ulvi as form and content. In the third part, I have gathered his poems that are in different publications. Some of the poems of Ali Ulvi had been published as a book. Most of his poems had been published in periodicals and these poems had been left in these periodicals. Rest of his poems are in his heritage and aren't published. In fourth part, I have taken Ali Ulvi's monologues about children. In bibliography, I have shown his all poems and writings in periodicalls as a figure. As a result, I have seen that Ali Ulvi has given works of children literature until declaration of Turkish Republic. He has focused on Turkish language and history after this declaration. iii
Özet (Çeviri)