Van'ın turizm potansiyeli ve geliştirilebilir turizm çeşitleri
Tourism potential and the improvable types of tourism of Van
- Tez No: 104725
- Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Van İli önemli bir hayvancılık potansiyeline sahiptir. Tarım, ticaret ve sanayisi de Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki diğer illere göre daha iyi bir durumdadır. Bunların yanında turizm bir iktisadi faaliyet olarak önemli bir gelir kaynağı olabilir. Çünkü Van; coğrafi çevresi, arazi yapısı, doğal güzellikleri, dağları, yaylaları, termal su kaynakları, tarih ve tarih öncesi zengin kültür kalıntıları ve turizm kurumları ile turist çekebilecek bir potansiyele sahiptir. Ayrıca Van'ın ulaşımı da genel olarak yörede turizmin gelişmesine imkan verebilecek ölçüdedir. Van'a gelen turist sayısmda 1981-1990 yılları arasında sürekli bir artış olduğu görülmektedir. Fakat 1991-2000 yıllan arasında bölgedeki huzur ve güven ortamının bozulmasından dolayı yöreye gelen turist sayısında önemli bir düşüş olmuştur. 2000 yılının başlarında sağlanan huzur ve güvenlik ortamından sonra yöredeki turist sayısında artış beklenmektedir. Huzurlu ortamın ilk etkileri olarak 2001 yılında yöreye gelen turist sayısında gözle görülen bir artış vardır. Bu araştırma, Van'ın genel coğrafi özellikleri, ilin turizm potansiyeli, turizm arz ve talebi ile Van'ın turizm sorunları ve geliştirilebilir turizm çeşitlerini belirlemek üzere yapılmıştır. Bu amaçla 25 adet turizm konaklama işletmesine 13 tane anket sorusu sorulmuştur. Ayrıca Van İl Turizm Müdürlüğünün verilerinden, yöredeki seyahat acentalanndan, yöre halkından ve kendi gözlemlerimden de faydalanılmıştır. Van'ın eski olumsuz imajını yenileyerek, tanıtım-pazarlama, planlama, eğitim, alt ve üstyapı eksiklikleri giderildiği takdirde; ilde yapılmakta olan tarih ve kültür turizminin yamnda göl turizmi, dağ, doğa ve yayla turizmi, inanç turizmi, av ve seyir turizmi, sağlık turizmi, iş turizmi, kamp karavan turizmi, kırsal turizm ve bisiklet turizmi geliştirilebilir. m
Özet (Çeviri)
Van province has an important animal husbandry. Its agriculture, trade and industry are better than according to the other provinces in the East Anatolia Region. However, tourism can be a good income source as an economic activity. Because Van has got a potential which will be able to attract tourists with tourism establishments, history and prehistory rich culture remnants and the thermal water springs, scenic beauties, mountains, plateaus, the structure of land and the geographical environment. Also, in general the transportation of Van is in a good position, will be able give the possibility to the developing of tourism in the area. It has been seen a continuous increase in the number of the tourists who come to Van amoung the 1981-1990 years. But, amoung the 1991-2000 years because of breaking the atmosphere of peace and confident, it has been an important decrease in the number of the tourist coming to the region. In the beginnings of the 2000 year, after providing the atmosphere of peace and security, it has been expected an increase in the number of tourists in the region. As the first effects of the peaceful atmosphere in the 2001 year, there is an important increase in the number of coming tourist to the region. This search had been made to determine the improvable types of tourism with the supply and demand of tourism, tourism problems of Van, tourism potantial of province and the general geographical characteristics of Van. With this aim, it had been inquired 13 questions to 25 accommodation places. Morever, it has been made use of the documents of Van Province Tourism Office and of tourism agencies in the area, and of the local people, and of my own observations. Van, renewing its old and negative image, if the defiencies of the promation and marketing, planning, education, infrastructure and superstructure are solved, besides, it has been organized the history and the culture tourism in province, it can be developed alternatives types of tourism like lake, mount, nature, plateau, religion, hunting, health, business, camping-caravan, rural and bicycle. IV