Gündem belirleme ve örnek olay Adalet Bakanlığı'nın halkla ilişkiler çalışmaları
Determining agenda sample occurance and the working of justice ministry with public relation
- Tez No: 104726
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEHER ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
oz Çalışmamızda kitle iletişim araçlarının gündem belirleme işlevi, gündemde yer alan kurumun halkla ilişkiler açısından yaptığı çalışmalar incelenmiştir. Kitle iletişim araçlarının gündem belirleme işlevini ve gündem de üst sıralarda yer alan olay Ve kurumu belirlemek için 18.12.2000 ve 24.12.2000 tarihleri arasında Hürriyet, Sabah, Milliyet, Yeni Bin yıl, Akşam ve Cumhuriyet Gazetelerinde yapılan tarama, biçim ve içerik analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda adaletle ilgili olayların ve Adalet Bakanlığının gündemin üst sıralarında yer aldığı belirlenmiştir. Ayrıca Adalet Bakanlığının gündemde üst sıralarda yer almasına neden olan olayların olumsuz etkilerini azaltmak için yeterli derecede halkla ilişkiler çalışması yapmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak günümüzde gündem kitle iletişim araçları tarafından belirlenmektedir. Kitle iletişim araçları gündem belirlemeyi; haber konularının seçimiyle, haberleri sunuşlarıyla bireyleri yönlendirerek yapmaktadır. ABSTRACT In our study. Tools, of mass-media determines daily contents, institution indaily contents's studies with public relation has been examined. The determination of tools of mass media's daily contents and events and institution that place on high üne, dates between 18.12. 2000 and 24.12.2000. The analysies, the shape and the combs of newspapers Hürriyet, Sabah, Milliyet, Yeni Bin Yıl, Akşam and Cumhuriyet has been benefited. At the end of investigations, the events with Justice and Ministry of justice has been placed in daily contents on high line. Also, to lower events of the cause of being lined at high of the Ministry of Justice's bad influences, The Ministry of Justice hasn't been done enough working and this condition has been prooved. Finally, in our life time the daily contents has been determined by the tools of mass media. Tools of mass media aim to make the daily headlines choice of daily news and reflecting the news to the community which directs the individuals. m
Özet (Çeviri)