Bitlis ilinin ekonomik kalkınmasında turizm arz potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of tourism potential in growth of Bitlis economy
- Tez No: 339253
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tezin amacı; Bitlisin doğal, tarihi ve sosyo-kültürel turizm arz kaynaklarının, geliştirilebilir turizm çeşitlerinin belirlenmesi, doğru planlama ve stratejilerin geliştirilmesi ile ekonomik kalkınmaya dönüşmesine katkı sağlamaktır. Çalışmanın birinci bölümünde; turizm kavramı ve tarihsel gelişimi, dünya ve Türkiye ekonomisinde yeri, çeşitleri, turizm arzı ile turizmin sosyal, ekonomik ve çevresel etkileri ile ilgili detaylı bilgi verilmiş, İkinci bölümde; TRB2 bölgesinde bulunan Bitlis, Muş ve Van illerinin sosyo-ekonomik analizleri yapılarak, bu illerin turizm göstergeleri verilmiştir, Üçüncü bölümde ise; Bitlis ilinin turizm arz potansiyeli, turistik destinasyonu belirleyen unsurlar ve Bitlis ilinin turizm açısından geliştirilmesini kolaylaştıran avantaj ve dezavantajlar belirlenmiş, Sonuç kısmında ise; İlin turizmde sahip olduğu avantajların ekonomik kalkınmaya dönüşmesine yönelik öneriler sunulmuştur. İlde turizm sektörünün, içsel büyümede bir fırsat olduğu, yerel niteliklere dayalı il ekonomisinin geliştirilmesinde bu sektörün kalkındırılmasının çok önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to contribute identifying developable tourism types, accurate planning, developing strategies and the change into economic growth of natural, historical and socio-cultural tourism demand recourses of Bitlis. In the first chapter of the study, detailed information of concept of tourism, historical development and types of tourism, tourism in the world and in Turkish economy, social, economical and environmental impacts of tourism, and tourism demand is given. In the second chapter, the tourism indicators of Bitlis, Muş and Van, which are in TRB2 region, are given by doing socio-economical analysis. In the third chapter, tourism demand potential and elements that determine touristic destination of Bitlis, and advantages-disadvantages that ease touristic development of Bitlis are determined. In the conclusion, suggestions to change touristic advantages into economic growth of the province are presented. It has been ascertained that tourism sector is an opportunity for internal development and it is important to improve this sector for developing the provinces economy based on local features.