Tanzimat sonrası Osmanlı Devleti'nde kamu personel yönetimi
Governing of the officials after Tanzimat in Ottoman's State
  1. Tez No: 104734
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOKER DERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
OZ SAYFASI XVII. yüzyılda batılılaşmaya yönelen Osmanlı Devleti, III. Selim döneminde askeri, Il.Mahmud döneminde idari alanda modernleşme sürecine girmiştir. 1838 yılına kadar geleneksel personel rejimini uygulayan Osmanlı Devleti, bu tarihten itibaren memurların çalışma koşulları, mesaisi, disiplin anlayışı, maaş sistemi, ve memurların eğitimi açısından yenileşmeye başlamıştır. 1838 ; den itibaren yapılan yasal ve hukuki düzenlemelerle memurlara bir ölçüde istihdam güvencesi sağlanmış, idari düzenlemelerle ücret ve terfi sistemi, 1878'den itibaren sicil tutma zorunluluğu getirilmiştir. Geleneksel sistemde memurlara“aynı”olarak yapılan maaş ödemeleri,“nakdî”ödemeye çevrilmiş, 1880 Maaş Kararnamesiyle derecelere göre ücret sistemine geçilmiştir. 1870'li yıllarda memurlara emeklilik hakları gündeme gelmiş ve 1880'den itibaren modern emeklilik sistemine geçilmiştir. Ayrıca 189 T den itibaren görevinden ayrılmak zorunda kalan memurlara işsizlik maaşı vermek üzere Mazülîn Sandığı kurulmuştur. Tanzimat'la geleneksel yönetim biçiminden, modern yönetim biçimine geçiş döneminden itibaren, Cumhuriyet'e kadar modernleşme sürecinin nasıl işlediği araştırılarak, personel yönetimi ile ilgili sorunlar bu tezde tespit edilmeye çalışılmıştır. ABSTRACT The Ottoman Empire where a movement for Westernisation was initiated in the XVTI. Century had already launched a process of modernisation in the militiary field during the Selim III. period and in governmental affairs during the Mahmud II era. The Ottoman Empire which implemented a traditional personnel regime till 1838 began to adopt new changes in working conditions, i.e. working hours, dicipline. salary system of the officials and their education. Starting from 1838, by the changes in the laws and legal arrangements, it provided a certain from of employment security in the public sector as well as a wage and promation system, and from 1 878 on, new obligations in the employment system were adopted. The salary payments to officials wich were provided in kind (ayni) had been changed to monetary payments (nakdi) and in 1880, through a Governmental Decision on Salaries (1880 Maaş Kararnamesi) a wage system according to rank was adopted. In the 1870s the retirement right became a current issue and 1880 a modern retirement system was adopted. In 1891 an unemployment benefit system addressed to those who were faced with a situation of layoffs was established. Covering the years 1839-1876 in Ottoman history, that is, the period in which there began a process of modernization, thesis aims to determine the problems related with the personnel regime applied until the Republican period. Ill
Özet (Çeviri)