Müşteri ilişkileri yönetimi'; Teknoloji kullanım ve bir uygulama
Customer relationship management; Usage of technology and a practice
- Tez No: 104733
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
oz Müşteri ilişkileri yönetimi, teknolojik gelişmelerden destek alarak bir işletmenin mevcut ve potansiyel müşteri edinme aktiviteleri arasındaki boşluğu kapatmak için geliştirdiği ve uyguladığı politikalardır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, müşteri ilişkileri yönetimi kavramı, doğuşu, tarihsel gelişimi, pazarlama anlayışına getirdiği yenilikler, yararlan, riskleri, kullanma nedenleri ve müşteri ilişkileri yönetiminde yaşanılan zorluklardan bahsedilmektedir. İkinci bölüm dahilinde ise, müşteri ilişkileri yönetiminin kurulması, etapları, ilişki modelleri ve yöntemleri incelenmiştir. Müşteri ilişkileri yönetirninin oluşmasında etkili faktörlerden bîri olan teknoloji ve teknolojik kaynaklara üçüncü bölümde yer verilmiştir. Bu bölümde veri toplama metodlanndan, kanallarından ve verinin analiz edilme yöntemlerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise ülkemizde faaliyet gösteren perakende mağazacılık, bankacılık, hızlı tüketim mamulleri ve uluslararası hava taşımacılığı sektörlerindeki altı işletmeyi kapsayan ve bunların günümüzdeki konumlarını karşılaştırmalı olarak müşteri ilişkileri yönetimi açısından değerlendiren bir araştırma yapılmıştır. ABSTRACT Customer relationship management is the policies that companies create, develop and apply for customer retentation and customer acquisition. In this study there are 4 parts: In the first part, concepts, history of customer relationship management and innovations that customer relationship management brought to marketing approch, advanvatages, disadvantages of customer relationship management, reasons to use customer relationship management and hardships of customer relationship management are mentioned. In the second part, steps of customer relationship management, stages of customer relationship management, relationship models and methodolgies are studied. Technology and technological resources which are effective in customer relationship management are researched in the third part. In this part data gathering methods, data channels and ways of data analyzing are mentioned. In the fourth part, a research including 6 enterprises from retail marketing, banking, consumer product, and international air transportation were made which investigated the enterprises comparatively according to their behaviours on costumer relationship management.
Özet (Çeviri)