Türkiye'nin su potansiyeli ve su politikası
Turkey's water potential and water policy
  1. Tez No: 104743
  2. Yazar: İBRAHİM VELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Her stratejik konuda olduğu gibi su konusunda da her dönemde sorunlar ve beraberinde gelen önemli gelişmeler mevcuttur. Dünyadaki su talebinin artması, şehirleşme ve suyun kirlenme oranlarında görülen artışlar, küresel ısınma, artan nüfusun beslenme ihtiyacını karşılamak amacıyla tarımda fazla olarak kullanılmaya başlanması, endüstriyel gelişme ve politik unsurlar su konusunu evrensel boyutlara taşımıştır.“Türkiye'nin Su Potansiyeli Ve Su Politikası”isimli bu çalışmada, konu üç bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde suyun önemi, su arz ve talebi ele alınarak hukuksal boyutta incelenmiş, Ortadoğu bölgesi su açısından değerlendirilerek bölgedeki belli başlı su kaynaklan hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise, ülkemizdeki tüm su havzaları ele alınarak potansiyeli belirlenmiştir. Türkiye'nin su potansiyeli içinde en önemli paya sahip Fırat, Dicle, Araş, Çoruh, Asi ve Meriç nehirleri, su potansiyelleri, ekonomik değerlendirilmeleri ve üzerlerinde yapılan ve yapılmakta olan çalışmaları ile ele alınmıştır. Üçüncü bölümünde de ülkemizin su politikasında yer alan projeler ile Güneydoğu Anadolu Projesinin, ekonomik değerlendirmesi, sektörel beklentileri ve sonuçları aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There have been always important problems and developments in water subject like other strategic matters for every priods. The problems of increasing water demand, urbanazitaionand contantamination of water sources, global warming, excessive using of water in agricultural activities, industrial prog res and politic subjets bring water to global vision. In this study title of“Turkey's Water Potential And Water Policy”was studied in three chapters, in first chapter, the improtance of water, water supply and demand were taken into account and they were examinde in termsof legal aspects. On the other hand, Middle East region was evaluated in term of water and some information about definite water sources was given. In second chapter, all of the river basin in our country was taken into acount and its potentiol was determind. Firat, Dicle, Aras, Coruh.Asi and Meric rivers which have so important value for Turkey were examined for economic evaluation, water potential and studies. In third chapter Economic evaluations, sectoral expectations and results of some projects taking plsce in our country water policy and Southern Anatolia project were discussed.