Avrupa Birliği ile uyum sürecinde Türkiye'nin su hukuku, su politikası ve su kaynakları yönetimi modeli
Turkey's water law, water policy and water resources managemenet model for accommodation period to European Union
- Tez No: 151604
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Su; doğal ya da yapay hiçbir maddenin yerini dolduramayacağı,“olmazsa olmaz”, doğal kaynak olarak hiç tükenmeyeceği düşünülen, gelinen nokta itibariyle öncelikle korunması gereken doğal varlıktır. Canlılar, suya olan alternatifsiz bağımlılıkları dolayısıyla, yaşayabilmek için su aramak ya da suyun bulunduğu yerleri keşfetmek zorunda bırakılmışlardır. Bu da suyu, insanlık için, uğruna savaşı bile göze alacak konuma taşımıştır. Bu çalışma kapsamında, dünyada ve Türkiye'de kullanılabilir tatlı su kaynakları potansiyeli belirlenmiş, suyun insanlık açısından, dünya ve Türkiye için giderek artan önemi vurgulanmıştır. Türkiye'nin mevcut su hukuku, su politikası ve su kaynakları yönetimi değerlendirilmiş, mevcut sistemdeki eksiklikler, sorunlar; bu sorunların çözümü ve eksikliklerin kapatılması için yapılması gerekenler belirlenmiştir. Çalışmanın diğer bir amacı, Avrupa Birliği, topluluk su ortamının geliştirilerek muhafaza edilmesini sağlamak amacıyla, topluluk sularının koruma politikalarını düzenleyen, Su Çerçeve Direktifi incelenmiş, bu çerçeve yasasının kapsamı, amaçları ve hedefleri belirlenmiştir. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde, Su Çerçeve Direktifi kapsamında, mevcut su hukuku, su politikası ve su kaynakları yönetim modeli ile nasıl bir durumda bulunduğunun değerlendirilmesi yapılmış, bu çerçeve yasası kapsamında Türkiye'de yapılması gereken düzenlemeler belirlenmiştir. Bu çalışma, suyun, günümüzde kıt kaynak olarak, devletlerin politikalarında ilk sıraları aldığı, gelecekte insanlığı bekleyen muhtemel tehlikelerden biri olması ve Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde Su Çerçeve Yasası kapsamında yapılması gerekenler nedeniyle, mevcut sorun ve eksikliklerin saptanması ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Water is such a natural substance that can not substitute by any material, it is thought to be limitless but today it has to be protected. According to dependence of Living beings to water, they have to look for water or they have to discover new places which has water. As a result water is such a thing that human venture war for it. In this study, the potential of the fresh water of Turkey and the world is designated, and the importance of water for world and Turkey is emphasized. Turkey's present water law, water policy and water sources management evaluated, the problems, missing parts, the solution of the problems and provision of missing parts of the present system are determined. Another purpose of the study is, to investigate European Union's Water Framework Directive which has an objective to arrange policies for protection of community waters for develop and protect community's water area. The scope, aim and target of this Directive are designated. In the process of Turkey's accomodation to European Union, the conditions of present water law, water policy and the model of water resources management are evaluated in the scope of Water Framework Directive. The arragements which have to done in Turkey due to Directive are designated. This study is done for; water is insufficient resource that has importance in goverments policies and a probable danger for human in future. In the process of Turkey's accomodation to European Union, the conditions of present water law, water policy and the model of water resources management are evaluated in the scope of Water Framework Directive. The arragements which have to done in Turkey due to Directive are designated. IX