Bağıntı kavramının mantık ve felsefe açısından incelenmesi
Reconsideration of the concept of relation from the standpoint of logic and philosophy
  1. Tez No: 104750
  2. Yazar: YÜCEL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZ Günlük dilde,“bağıntı”bildiren önermeler sıklıkla kullanılıyorsa da bu türden önermelerin, dolayısıyla“bağıntı”kavramının derinliğine incelendiği çalışmaların sayısı oldukça azdır. Bu tez çalışmasının amacı hem mantık hem de felsefe için büyük önemi taşıyan“bağıntı”kavramını, kısmen felsefe, özellikle mantık açısından, günlük dildeki bağıntı bildiren önermeler yardımıyla ayrıntılı bir biçimde incelemektir. Bu çalışmada öncelikle kısa bir tarihçesi verilen“bağıntı”kavramı, felsefi bir sorun olması sebebiyle genel hatlarıyla ele alınmış, daha sonra modern mantıktaki konumu itibariyle değerlendirilerek daha açık bir şekilde tanımlanmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışma, bağıntıların özelliklerinin ve bu özellikleri açısmdan birbirleriyle ilişkilerinin ortaya konulmasıyla sonuçlandırılmıştır. ABSTRACT Though propositions expressing some kind of“relation”are often used in ordinary language, the number of works in which such propositions and the concept of relation are thoroughly examined is actually rather few. The aim of the present work is to inquire the notion of relation which has played an important part in both logic and philosophy, partly from philosophical point of view but especially by means of propositions expressing a relation in every day speech. First, because of its being a philosophical problem, a short history of the concept of relation has been outlined, then it has been attempted to give a clear definition of the concept referring to its position in modern logic. In the end, the main features of relations and their link with each other with respect to these features have been shown. m
Özet (Çeviri)