Çevresel düzenlemelerin dış ticaret üzerine etkisi
Effects of environmental regulation on international trade
  1. Tez No: 104749
  2. Yazar: EKREM GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
ÖZ Çevre ve dış ticaret arasındaki etkileşim son yıllarda dünya toplumlarının önemli ilgi alanlarından birini oluşturmaktadır. Dünya üzerindeki ülkelerin birbiriyle olan karşılıklı bağımlılıklarının arttığı günümüzde çevre ve dış ticaret arasındaki etkileşimin önemli bir ilgi odağı haline dönüşmesi şaşırtıcı değildir. Zira, gerek çevrenin korunması ve gerekse dış ticaret ülkelerin refahı için kritik bir önem taşır. Ancak, söz konusu alanlara ilişkin politikalar, büyük ölçüde birbirinden bağımsız olarak geliştirilmiştir. Dolayısıyla bu tezde, çevre ve dış ticaret arasındaki çatışmanın mevcut ve potansiyel boyutları incelenmiştir. Bu çerçevede, çevresel düzenlemelerin dış ticaret üzerinde yaratacağı etkiler ile ticaretteki liberalleşmenin çevre üzerinde yaratacağı etkiler ele alınmıştır. Çevre ve dış ticaret arasındaki çatışmalar söz konusu alanlara ilişkin politikaların gerek ulusal ve gerekse uluslararası düzeyde koordinasyonunu gerektirmektedir. Son yıllarda, çevre ve dış ticaret arasındaki tartışmanın gelişmiş ülkeleri oluşturan Kuzey ülkeleri ile az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri oluşturan Güney ülkeleri arasında yoğunlaştığı görülmektedir. ABSTRACT The intersections between trade and environment have recently emerged as important concern in the world community. Given our increasingly interdependent world, this should not be a surprise. Both environmental protection and trade are crucial to the welfare of nations; and yet policies in both areas have developed, for the most part, in isolation from each other. This thesis describes what appears to be an enlarging potential for conflict between the two, as reflected in disputes about the trade and impacts of environmental regulations and about the environmental impacts arising from efforts to liberealize trade. These controversies have promted discussions about ways to more closely coordinate policies both nationally and internationally. The debate over trade and environment has intensified, in the context of North(developed countries)-South(developing countries), in recent years. m
Özet (Çeviri)