Immmanuel Kant'ın 'Ebedi Barış Üzerine Felsefi Deneme' adlı eseriyle ortaya koyduğu ebedi barış fikri ve bu fikrin uluslararası ilişkiler düşüncesinde yarattığı etki
Immmanuale Kant's idea of perpetual peace and its impact upon international relations thought
  1. Tez No: 104753
  2. Yazar: KAAN HARUN ÖKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKTAMIŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Uluslararası İlişkiler, Philosophy, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu tezin amacı, Alman filozof Immanuel Kant'tn 1795 yılında birinci basımını yayımladığı Ebedi Barış Üzerine Felsefi Deneme adlı eseriyle ortaya koyduğu Ebedi Barış fikrini ve bu fikrin özellikle günümüz uluslararası ilişkiler düşüncesi üzerinde yarattığı etkiyi ortaya koyup soruşturmaktır. Bu sorgulamanın konusu, Ebedi Barış fikrine temel olan metnin oluşum süreci, tarihsel bağlamı ve hermenötik (yorumbilgisel) yapısını eleştirel biçimde dikkate alarak söz konusu fikrin uluslararası ilişkiler düşüncesindeki topos'uım (yeri veya sahasını) belirlemektir. Bu çalışmada izlenecek yöntem,“hermenötik metin analizi”yaklaşımı içinde geliştirilmiş olan metin eleştiri ve yorumlaması yöntemidir. Bu çalışmanın ana hareket motifi,“dünyada-olma”olarak özetlenebilen insan varlığının kendini açınlayış tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak“Ebedi Barış fikrinin özellikle Kant'ta dile geldiği haliyle ortaya konulmasıdır. İnsan varlığı, Alman filozof Martin Heidegger'in sunduğu ontolojik irdeleme araçları kullanılarak anlaşılacak ve Kant'ın akli-hukuki-ahlaki eleştirel felsefesi kapsamında görülecektir. Söz konusu hareket motiflerinden beslenen bu çalışmanın tezi, kendini ”devlet“ (polis) örgütlenmesi içinde var eden insan varlığının, ancak ve sadece ”barış içinde akli, hukuki ve ahlaki bir temellendirmeye kavuşabileceğidir. Bu bağlamda Kant'ın Ebedi Barış Üzerine Felsefi Deneme adlı eserinin, bu temellendirmenin ana metni olduğu görülecek ve insan varlığının“hermenötik faktisitesi”nin ileri sürülen tezle bir anlama kavuşacağı ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis investigates the idea of Perpetual Peace, which was outlined by German philosopher Immanuel Kant in his essay Toward Perpetual Peace: A Philosophical Sketch (first imprint 1795) and pays attention to the effects of this essay on contemporary international relations thought. This investigation covers Kant's essay, its historical context and its hermeneutical structure, revised in a critical manner, situating the idea of Perpetual Peace in the topos of international relations thought. The method applied is“hermeneutical text analysis”, focusing on textual critique and historical-topical interpretation. The starting point is the human existence, which can be described as“being-in-the- World”. It is accepted that Kant's essay builts the framework for this existential analysis of human existence, drawing heavily from German philosopher Martin Heidegger's ontological concepts. The investigation will be situated in the conceptual framework of Kant's critical philosophy, based on reason, right and morals. The“thesis”of this dissertation may be summarized as follows: Human existence, expressing and disclosing itself in the polis, can only be lived authentically in a state of“peace”, grounded on reason, right and morals. In an international life world, Kant's essay is the foundation of such an authentic human existence (“hermeneutic facticity of life”).