İnsan kaynakları yönetiminde bilgi teknolojisi uygulamaları ve elektronik haberleşme sektöründe konuya ilişkin bir araştırma
Information technology applications on human resources management and a research in electronic communication sector
- Tez No: 104756
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE UYARGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZ İşletmelerde, yönetim bilgi sistemleri ile beraber diğer tüm fonksiyonlara ait teknolojik değişim sürecinin başlatılması sonucunda, insan kaynakları yönetimi bilgi sistemleri de kullanılmaya başlanmıştır. Internet, işletme İntranet'i ve diğer on-line teknolojileri sayesinde insan kaynaklan yönetimi bilgi teknolojileri de gelişmiştir. İntranet, İnternet'te insan kaynağı temini, bilgisayar ortamında performans değerlendirme ve elektronik öğrenmenin ve yazılımların işletmelerde yaygın bir biçimde kullanıldığı görülmektedir. Araştırma, elektronik-haberleşme sektöründeki yabancı sermayeli işletmeler üzerinde yapılan tanımlayıcı bir araştırmadır. İntranet ve İnternette personel temini konularının yanıtlayıcı işletmelerde yoğunlukla uygulandıkları tespit edilmiştir. İşletmelerde insan kaynaklan departmanı verimliliği ve işletme içi etkinliğin arttırılması için bilgi teknolojilerine geçilmesinde gereken önemin gösterilmeye başlandığı saptanmıştır. ABSTRACT As a consequence of the application of management information systems, as well as all other technological development in organizations, human resources management information systems were also initiated to be practiced. Human resources information technology has been developing by new technologies such as the Internet, company Intranets and other on-line technologies. We see that Intranet, e-recruitment, performance appraisal on the computer, e-learning and software have been widely used as the applications of the human resources information technologies. The descriptive research has been done in the electronics-communication sector in the foreign investments. We found that the Intranet and e-recruitment applications were extremely used in the respondents. Human resources information systems and technologies became more important in order to increase the productivity of the human resources department and the effectiveness of the internal communication of the businesses. Ill
Özet (Çeviri)