Gaziantep ve çevresinin iklim özellikleri
Characterize theclimate of Gaziantep and its envirans
  1. Tez No: 104757
  2. Yazar: İLKNUR CANLI SÖZBİLİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
oz Yapılmış bulunan bu çalışmanın kapsamını kısaca özetlemek gerekirse, Gaziantep ve çevresinin iklimini tam olarak ortaya koyabilmektir. İçinde bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ayrılan ve benzeyen yönlerini ortaya koymak, komşusu bulunan Akdeniz Bölgesinin hangi iklim elemanlarının burada daha etkili olduğunu vurgulamak için yapılmış olan aylık, yıllık ve günlük rasat değerlerin incelenmesidir. Araştırmada yapılan işlemler şöyledir : Öncelikle devlet meteoroloji işleri genel müdürlüğüne gidilmiş ve gerekli olan tüm veriler toplanmıştır. 1940'tan 1994'e kadar olan sıcaklık değerleri, yağış miktarları nisbi nem miktarları, rüzgar frekansları toplanmıştır. Daha sonra Gaziantep'teki Meteoroloji müdürlüğünden gerçek sıcaklık değerleri alınmıştır. Bunlar tek tek gözden geçirilmiş önce aylık ortalama değerler tespit edilmiş aylık ortalama sıcaklık grafiği çizilmiş daha sonra maksimum ve minimum sıcaklık değerlerinin ve günlük değerlerin grafikleri çizilmiştir. Sıcaklıkla ilgili son olarak sıcaklık kategorileri incelenmiştir. Yine sıcaklığın yıllar boyu nasıl bir seyir takip ettiğini görmek için grafik çizilmiştir. Gazianteb'in bir ay içindeki yağış miktarları toplanmış ve buna göre her ayın yağış miktarı belirlenmiştir. En fazla yağış alan ve en az yağış alan aylar tespit edilmiştir. Gazianteb'in sağanak yağış diyagramı çizilmiştir. Nisbi nem değerleri yine aynı yöntemle bulunmuştur. Rüzgar frekansları yönlere göre toplanmış ve hakim rüzgar yönü tespit edilmiştir. Ayrıca Rubinstein formülü uygulanmış ve buna göre rüzgar frekansları belirlenmiştir. Son olarak Gazianteb'in de iklim tasniflerindeki yerini belirtmek için Thornthwaite metodu, Köppen ve De Martonne metotları uygulanmıştır. Bunlardan elde edilen sonuçlar tezin son sayfasında belirtilmiştir ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The scope of this study is to fully characterize the climate of Gaziantep and its environs. It is to describe its characteristics distinguishing it from and similar to that of the Southeast Anatolia Region and analyze the values observed annually and daily and selected to express what climatic elements of the Mediterranean Region are effective in this region. Actions taken in the research were as follows: First, the General Directorate of the State Meteorological Affairs was visited and all necessary data was collected. The temperatures, quantity of precipitation, relative humidity values and wind frequencies between 1940 and 1994 were obtained. Afterwards, the real temperatures were obtained from the Directorate of Meteorology in Gaziantep. These were examined one by one, first the monthly average values were determined and the monthly average temperature graph was plotted and thereafter the graph of the maximum and minimum temperatures and daily values were plotted. Finally as regards the temperature, the temperature categories were examined. Again a graph was plotted in order to see what kind of a progress the temperature followed throughout the years. The quantities of precipitation within a month in Gaziantep were summed up and accordingly the quantity of precipitation of each month was determined. The months when the precipitation was the highest and lowest were determined. The downpour diagram of Gaziantep was plotted. The relative humidity values were found by the same method. The wind frequencies were collected with respect to the directions and the prevailing wind direction was determined. Moreover the Rubinstein formula was applied and the wind frequencies were determined accordingly. Finally, the Thornthwaite method, Köppen and De Martonne methods were applied in order to specify the place of Gaziantep in the climate classifications. The results obtained from them are given in the last page of the dissertation.