Küreselleşme sürecinde Avrupa Birliği'nin görsel-işitsel alanda ürettiği siyasalar ve yansımaları
The Politics produced in the audio-visual field by the European Union in the process of globalization and their reflection
- Tez No: 104758
- Danışmanlar: PROF.DR. NÜKET GÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Radyo-Televizyon, Economics, Radio and Television
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
oz Son yüzyılın başat sorunlarından biri belki de en önemlisi“küreselleşme”dir. Küreselleşmeyi Amerika Birleşik Devletleri 'nin bir dayatması olarak gören ülkelerde yok değil. Özellikle Avrupa Ülkeleri, kimileri çok yakın ve bir parçası görünseler de Amerika Birleşik Devletleri'nin egemenliğine karşı direnme gücünü oluşturma çabasına girmişlerdir. Tehlike yalnız Amerika anakarasından değil aynı zamanda Asya'dan daha doğrusu Uzak Doğudan gelmektedir AB için. Güç yalnız ekonomik ve siyasal konularda aranmaz aynı zamanda bunların temelinde de yer alan ekin ve bilgi dolayısıyla taşıyıcı işlev gören görsel- işitsel alanda aranır. Avrupa Birliği'nin kimlik karmaşası, birlik içi ve birlik ötesi siyasa ve güven sorunlarının saptanması bu bağlamlarda görsel-işitselin konumu, önemi, yeniden yapılandırılması ve bu aşamalarda yaşanan sorunlar, çözüm önerileri“Küreselleşme Sürecinde Avrupa Birliği'nin Görsel-İşitsel Alanda Ürettiği Siyasalar ve Yansımaları”adlı tezin içeriğini oluşturmaktadır. Gelecekte bu alanda yapılacak çalışmalara ışık tutucu, yol gösterici işlev tanımak tezin başlıca amacıdır. ABSTRACT One of the major problems of the last century is probably“globalization”. There exist countries that consider globalization as enforced by the United States of America, Especially European Countries, despite seeming close to and even part of the United States off America are showing efforts to resist American domination. But the danger to the European Union does not only come from the North American continent, but also from Asia, or more specifically the Far East. Strength is not found only in economic and political environments; due to a base of culture and knowledge it is also found in the audio-visual field. The identity crises of the European Union, the identification of inner and outer union problems of security and politics, the position, the importance and the restructuring of the audio-visual in this context, and the problems encountered during this undertaking and solution proposals compose the content of the thesis titled“The Politics produced in the Audio-Visual Field by the European Union in the process of globalization and their reflection”. The main target of the thesis is to be indicative and illuminating for further studies in this field. Ill
Özet (Çeviri)