Babaeski'de şehirsel gelişme
Urbanizational development in Babaeski
  1. Tez No: 104760
  2. Yazar: ŞEVKET ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NUR TİMOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
öz Kırsal alanlarda yeralan yerleşmeler çeşitli fonksiyonlar sonucu şehirsel özellikler kazanmıştır. Ana ulaşım yolları üzerinde bulunması, askeri fonksiyonların gelmesi, tarımdaki modernleşme, sağlık, eğitim, endüstri gibi faktörlerin ortaya çıkması bu yerleşmelerin nüfuslanmalannı ve şehirsel özellikler kazanmalarını sağlamıştır. Babaeski, gibi kentlerimizde yerleşmenin oluşumunda, tarım ve ulaşım özelliği ana faktör olmuştur. Bunu diğer faktörler, ticaret ve idari fonksiyonlar desteklemiştir. Bunların sonucu olan sanayinin doğuşu ve gelişimi şehirsel fonksiyonlardaki gelişimi ve değişimi hızlandırmıştır. Babaeski'de tarımsal kökenli ürünlere dayalı olarak ekonomik ve sosyal yaşam birlikte değişmiştir. ABSTRACT Settling down in the rural area, have obtained urban specifications resulting of some functions. The fact of being on the main transportation ways, the existence of miltary functions, the modernization in the agriculture, the factors as health, education and industry have provided th eincrease of population and gaining urban specifications. In our cities as well as Babaeski, the main factors of the localisation are the agriculture and the transportation. The other factors as trade and administration have contribuated to them. The birth and development of the industry which are the results of above-mentioned facts, have accelerated the progress and modification in the urban functions. The economical and social life in Babaeski have been changed in accordance to the products of agriculture. ui
Özet (Çeviri)