Siyasal katılma, siyaset-siyasal katılma ve etkenleri
Political participation, politics-political participation and factors
- Tez No: 104761
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BURHAN BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
oz Siyasal kattlma, toplum üyelerinin siyasal sistem karşısındaki durum, tutum ve davranışlarını ifade eden bir kavramdır. Kavramı, sadece seçimlerde oy kullanmaktan ibaret sanmak eksik ve hatalı bir yaklaşım olur. Siyasal katılma, basit bir meraktan yoğun bir eyleme kadar uzanan geniş bir tutum ve faaliyet alanını kapsar. Bu geniş alanda yer alan bireylerin siyasal katılımının biçimini, yoğunluğunu ve yönünü etkileyen sosyo-ekonomik, kültürel, psikolojik ve siyasal faktörlerin etkilerinin araştırılması ve bazı genellemelere ulaşılmaya çalışılması, çalışmamızın temel sorunu olmuştur. Bu sorunu, yapılmış olan uygulamalı çalışmaların yardımıyla teorik düzeyde ele almaya çalıştık. Söz konusu faktörlerin, bireylerin belli yönde siyasal katılma eğilimi sağladığı ancak katılmanın gerçekleşmesinin, bireyin kişilik yapısına bağlı olduğu saptanmıştır. Çalışmanın tamamından, siyasal katılmanın geniş ölçüde bireyin sosyo-ekonomik statüsünün bir fonksiyonu olduğu görülmektedir. Bu durum, sadece sosyo-ekonomik statünün doğrudan etkisi sonucu oluşmamaktadır. Sosyo-ekonomik statünün etkisi, kültürel, psikolojik ve siyasal faktörlerin etkisiyle açıklanabilmektedir. Ancak bu değişken, kültürel, psikolojik ve siyasal etkenlere de şekil verdiği için ayrı bir önem taşımaktadır. Siyasal katılmayı etkileyen faktörlerin bazılarında evrensel geçerliliği olan düzenlilikler gözlenirken, aynı faktörlerin farklı toplumlarda farklı katılma davranışına yol açtığı sonucuna varılmıştır. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Political participation is a concept to express the behavior, attitude and the condition of the members of a society. This concept does not simply mean voting at the elections. It covers a complete set of actions, starting with some simple interest to politics and extends to intensive political actions.The basic problem investigated in this thesis is to study the affects of psychological, socio-economical and political factors to the intensity and the way of political participation, and to reach some general rules. We study the problem on a theoretical basis with the help of some practical works. The above-mentioned factors affect the behavior of political participations. But the activation of political participation is also effected by personal attitudes. In the study it is observed that the political participation is a function of socio-political statute of the individual on a large scale. This stuation does not exist only because of direct effect of socio-political statute. The effect of socio-political statute can be explained by the effects of cultural, psychological and political factors. But this variable has another importance because it also forms cultural, psychological and political factors. Although there is some universal regularity, some factors affect the political participations differently in different societies. IV