Para Kurulu ve Türkiye
Currency Board and Turkey
- Tez No: 104759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM ALKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Öz Bu tezde, para kurulunun Türkiye'de uygulanabilirliği sınanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, para kurulu tüm yönleriyle ele alınmıştır. Para kurulu hakkında teorik bilgilerin verildiği ve geçmişten günümüze uygulamalarının ele alındığı birinci bölümün ardından, para kurulu ve merkez bankasının karşılaştırmalı olarak ortaya konulduğu ikinci bölüm ve para kurulunun Türkiye'de uygulanabilirliğinin değerlendirildiği üçüncü bölüm, tezin kapsamını oluşturmaktadır. Tezde, para kurullarının, fiyat istikrarını sağlama konusunda başarılı oldukları görülmüştür. Türkiye açısından bakıldığında ise, para kurulunun uygulanabilirliği konusunda çeşitli sorunlar söz konusudur ve para kurulu, ancak bu sorunların ortadan kaldırılması ile başarılı sonuç verebilir. Abstract In this thesis, the activity of the currency board has been tested for Turkey. For the purpose, the currency board has been evaluated in details. In the first section, theorical information was given and applications from past to present were observed. In the second section, currency board and central bank were evaluated in comparison. And in the last section, the application of the currency board in Turkey was studied. All this above includes the capasity of the thesis. In this thesis, the currency board has been found out to provide the stability of the price. In view of the Turkey, some different problems are on the agenda about the application of the currency board. As a result, the currency board can be successfull when the problems are disappeared.
Özet (Çeviri)