Beykoz ayakkabı fabrikası ve deri imalatı
Beykoz shoe plant and leather manufacturing
- Tez No: 104768
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZDEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Deri ve deriye dayalı üretim, insanoğlunun mevcudiyetinden günümüze kadar yaygın bir şekilde varolan gelen bir iş kolu olma özelliğini daima korumuştur. Derinin işlenmesi ilk çağlardan beri bilinen bir husus idi. İlk dönem orta Asya Türk toplumlarında evcil hayvanların bol miktarda bulunması, bunlarda deri işçiliğini geliştirmiş ve buna bağlı olarak deriye bağlı el sanatları gelişmiştir. Osmanlı devletinde ise deri sanayi İstanbul şehrinde geliştiğinden dolayı bu tez çalışmamızda İstanbul Debbağhânelerini ve bu debbağhâneler içerisinde sonradan büyük bir fabrikaya dönüşecek olan Beykoz Debbağhânesi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası ilk olarak 1812 yılında kurulmaya başlanmış olup, 1 842 yılında ciddi bir fabrika görünümünü almıştır, ilk üretim konusu ordunun ihtiyacım karşılamak amacıyla ayakkabı ve askeri deri malzemesini üretmek olan fabrika daha sonraları dünyaca ünlü kösele ve ayakkabı üreten bir tesis haline gelmiştir. 19.yüzyılın ikinci yarısında ünlü Fransız köselesi bile Beykoz köselesinin gerisinde kalmıştır. 1908 ve 1912 yıllarında fabrikanın üretim kapasitesi günlük 1000 çift ayakkabıyı bulmuştur. 1917 yılında özelleştirme faaliyetleri içerisinde bulunan fabrika, 1933' de Atatürk'ün kurduğu Sümerbank'a devredilmiştir. 1980 yılına kadar çalışan sayısı 2000'in altına düşmeyen fabrika, 1987 yılında özelleştirme kapsamına alınmıştır. Günümüzde ise fabrika özelleştirilerek arazisinin satılması söz konusudur. Beykoz Deri ve Kundura fabrikası Osmanlı Devletinden günümüze gelen en eski sanayi kuruluşudur. ABSTRACT Leather and lather based manifucturing maintained its role of being the beginning of humanity. Leather production was manifacturing method that has been known and developed since the early ages. Leadher processing in the central Asian Turkish communities where such farm animals as cows and sheeps were abundant had reached to a very developed level. This tehesis focuses in dealls on the activities of the Beykoz Leather Plant. Leather and Shoes Plant was first in 1812 established as a small manufacturing unit in Beykoz and then 1842 it became a really large plant. Ill
Özet (Çeviri)
ÖZET Deri ve deriye dayalı üretim, insanoğlunun mevcudiyetinden günümüze kadar yaygın bir şekilde varolan gelen bir iş kolu olma özelliğini daima korumuştur. Derinin işlenmesi ilk çağlardan beri bilinen bir husus idi. İlk dönem orta Asya Türk toplumlarında evcil hayvanların bol miktarda bulunması, bunlarda deri işçiliğini geliştirmiş ve buna bağlı olarak deriye bağlı el sanatları gelişmiştir. Osmanlı devletinde ise deri sanayi İstanbul şehrinde geliştiğinden dolayı bu tez çalışmamızda İstanbul Debbağhânelerini ve bu debbağhâneler içerisinde sonradan büyük bir fabrikaya dönüşecek olan Beykoz Debbağhânesi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası ilk olarak 1812 yılında kurulmaya başlanmış olup, 1 842 yılında ciddi bir fabrika görünümünü almıştır, ilk üretim konusu ordunun ihtiyacım karşılamak amacıyla ayakkabı ve askeri deri malzemesini üretmek olan fabrika daha sonraları dünyaca ünlü kösele ve ayakkabı üreten bir tesis haline gelmiştir. 19.yüzyılın ikinci yarısında ünlü Fransız köselesi bile Beykoz köselesinin gerisinde kalmıştır. 1908 ve 1912 yıllarında fabrikanın üretim kapasitesi günlük 1000 çift ayakkabıyı bulmuştur. 1917 yılında özelleştirme faaliyetleri içerisinde bulunan fabrika, 1933' de Atatürk'ün kurduğu Sümerbank'a devredilmiştir. 1980 yılına kadar çalışan sayısı 2000'in altına düşmeyen fabrika, 1987 yılında özelleştirme kapsamına alınmıştır. Günümüzde ise fabrika özelleştirilerek arazisinin satılması söz konusudur. Beykoz Deri ve Kundura fabrikası Osmanlı Devletinden günümüze gelen en eski sanayi kuruluşudur. ABSTRACT Leather and lather based manifucturing maintained its role of being the beginning of humanity. Leather production was manifacturing method that has been known and developed since the early ages. Leadher processing in the central Asian Turkish communities where such farm animals as cows and sheeps were abundant had reached to a very developed level. This tehesis focuses in dealls on the activities of the Beykoz Leather Plant. Leather and Shoes Plant was first in 1812 established as a small manufacturing unit in Beykoz and then 1842 it became a really large plant. IllThe first aim of production was toe supply the needs of the army and the uniforms of the soldiers. Lather it became one of the world's famous stout leather and shoes producing plant. The second half of the 1 9 th century the gualty of the Beykoz stout was ewen higher than of Frence. In the period of 1908-1912 daily production capacity of the plant had reached 1000 pairs of shoes in 1917 It was tried to be privatized dut it became a part of Sümerbank foundded by Atatürk. Until 1980 number of employees newer dropped below 2000, and in 1987 the plant was included to the list of candidates for privatization. Today the oldest indutrial organization inherited from the Ottoman Empire, Beykoz Leadher and Shoes Plant is waiting for privatization by the method of field selling. IV