The Exploration of herstories through postmodern and feminist strategis in Wide Sargasso Sea, 'The Djinn in The Nightingale's Eye' , Nights at the Circus
Wide Sargasso Sea, 'The Djinn in the Nightingale's Eye, ve Nights at the Circus'ta postmodern ve feminist stratejilerle kadın hikayelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 104773
  2. Yazar: ALMİLA ÖZDEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA MELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
oz Bu tezin amacı, İngiliz edebiyatında 1960 sonrası dönemde kadın sorununun nasıl ele alındığım ve kadın kimliğinin sosyal düzlemde nasıl bir parçalanma sürecinden geçtiğini incelemek; ayrıca, metinlerarasındalık, yeniden yazma, yapısöküm, merkezsizleştirme gibi postmodern felsefeye ait stratejilerden kadın çalışmalarında nasıl faydalanıldığını üç romandan yola çıkarak analiz etmektir. Bu üç romandan ilki olan, Jean Rhys' in 1966 yılında yazmış olduğu Wide Sargasso Sea. İngiliz edebiyatının başyapıtlarından 1847 tarihli Jane Evre adlı romanın başka bir perspektiften yeniden yazımıdır ve kolonyal düzlemde kadın sorununa eğilir. Angela Carter'ın 1984 yılında yayınlanan Nights at the Circus adı romanı, fanteziden yola çıkarak, kadın bedeni ve kimliğinin nasıl marjinalize edildiğini ve bir meta, bir nesne haline getirildiğini ele alır. A.S.Byatt'ın 1992 yılında yayınlanan“The Djinn in the Nightingale's Eye”adlı kısa romanı ise masallar ve günümüz dünyası arasında bir köprü kurarak kadının tarih içindeki kimlik arayışına ışık tutmaya çalışır. Bu yapıtların üçü de kadm sorunun temelinde anaerkil bir tarih eksikliğinin yattığını savunurlar; aynı zamanda, kadın sorununu tümel sosyal sistemin bir parçası olarak görürler; dolayısıyla, sisteme eleştiri getiren politik bir boyuta da sahiptirler. Tezde, önce bahsedilen bu postmodern stratejilerin teorik temeli verilmiş, daha sonra ise bu stratejilerin her romanda nasıl kullanıldığı ve romanın izleksel gelişimine katkıları incelenmiştir. Ayrıca, sistemin çeşitli politikalarının kadın kimliğine etkileri üzerinde de durulmuş ve sonuç olarak anaerkil bir temele ve kadın tarihine sahip olmanın kadm kimliğine yapacağı katkılar ve önemi vurgulanmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims at exploring the ways the female question has been handled in English literature after 1960 and the process of fragmentation that female identity went through, and how postmodern strategies such as intertextuality, rewriting, decentring and deconstruction have been used in women's studies in the context of the three particular works: Jean Rhys' Wide Sargasso Sea, published in 1966, rewrites Jane Eyre, one of the masterpieces of English literature written in 1 847, from a different perspective and focuses on woman's predicament in the colonial context. Angela Carter's Nights at the Circus, published in 1984, makes use of fantasy to explore how the female body and female identity have been marginalized and made into an object and a meta. A.S.Byatt's novella“The Djinn in the Nightingale's Eye”, published in 1992, establishes a bridge between fairy tales and today's world to explore the search for female identity within history, rewritten as herstory. All these three works point to the lack of a matriarchal heritage as the reason for woman's predicament; and they see this problem as part of a wider external social system; consequently, they also embody a political dimension of social critique. The thesis firstly provides a theoretical background for the above-mentioned postmodern strategies, and then explores how these strategies have been used in each work, considering the contributions they make to the thematical development. Additionally, the influence of the politics of social systems on female identity have been analysed, concluding with a specific focus on the necessity of a matriarchal heritage and herstory for female identity. IV