Bringing the past into the present: Cinematic representation of history in Turkey since the mid-1990s
Geçmişi şimdiye getirmek: 1995 sonrası Türkiye sinemasında tarihin sinemada temsili
- Tez No: 846531
- Danışmanlar: PROF. DR. JOHN HILL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Royal Holloway University of London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Tarihselleştirme süreçleri ulus-devletlerin inşasında önemli bir rol oynar. Çünkü ulus kavramı büyük ölçüde ulus inşası sürecinde oluşturulan ve belirli etnisite ve kültürler grupların diğerlerine göre üstünlüğünü savunan“resmi tarihlere,”aynı zamanda söz konusu ulusun devamlılığını ve sürekliliğini vurgulayan egemen tarih formlarına dayanır. Ancak günümüz Türkiye'sinde sinema aracılığıyla, farklı geçmiş ve tarih anlatıları gün ışığına çıkmakta ve bu anlatılar ulusu homojen bir varlık olarak tahayyül eden tarih söylemleri ve ulusal tarihi bir dizi 'görkemli' an olarak ele alan hâkim tarih görüşlerine meydan okumaktadır. Bu nedenle de Türkiye'de tarihi film formu tarihin, hafızanın ve travmanın tarihi temsiller ile kurduğu ilişkiyi ve bu kavramlar çerçevesinde ortaya konulan geleneksel söylemlerin incelenebileceği önemli bir alan olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda bu tez 1995 sonrası Türkiye Sineması'nda yer bulan ve ulusal geçmişin karanlık safhalarıyla yüzleşmeye soyunan tarih temsillerini ve bu temsillerin benimsediği biçimsel özellikleri araştırmaktadır. Travmanın, hafızanın ve tarihin sinematik temsillerle kurduğu yakın ve çetrefil ilişkiyi eksenine alan bu tez, Türkiye'de son yirmi yılda yapımı gerçekleşmiş filmlerin konvansiyonel ve geleneksel geçmiş temsillerini sadece konu edindikleri olaylar itibariyle değil, aynı zamanda, ve çok daha keskin bir şekilde, benimsedikleri biçim ile pekiştirdiklerini veya onlara meydan okuduklarını iddia edecektir. Bu yolla bu tez sinemada hem konvansiyonel tarih hikayelerinin hem de travmatik alanların temsilini inceleyecek ve bu inceleme sonucunda çağdaş Türkiye Sinemasındaki ortaya çıkan üç farklı eğilimi tespit edecektir. Bu eğilimler içinde yeni bir tarihi film formunu da kavramsallaştıracak olan bu çalışma,“yeni tarihi film formunu”geçmiş temsilleri üzerine düşünmek için yenilikçi ve eleştirileli bir yol olarak öne sürecektir.
Özet (Çeviri)
Historicizing plays a crucial role in the building of nation-states, and during the nation-building process, dominant forms of history have promoted certain ethnicities and cultures over others insofar as the nation relied upon those 'official' histories which asserted the 'continuity' and 'progress' of a particular social group. However, through the agency of films in contemporary Turkey, contested versions of the past are coming to light and challenging the dominant discourses on history that have imagined the nation as a homogeneous entity and national history as a set of 'glorious' moments. As a result, the historical film form in Turkey has emerged as a site for the exploration of history, memory, trauma and historical representation in relation to the discourses that surround these fields. In this regard, this thesis examines cinematic representations of history in Turkey through an exploration of the similar and disparate ways that filmic representations since the mid-1990s have attempted to come to terms with the dark moments of the national past. By delving into the intimate and intricate relationship between history, memory, trauma and cinematic representation, this study proposes that the filmic representations of the past in Turkey that have been produced in the last two decades do not consolidate or challenge conventional ways of engaging with the past solely through their subject-matters and themes. In contrast, these films tend to either bolster or undermine traditional discourses on historical representation through the forms they deploy. By examining the cinematic treatment of both conventional stories and the traumatic moments of the national past, this thesis brings to the fore three divergent tendencies in representations of the past in contemporary cinema in Turkey and identifies a new historical film form which offers a critical route for engaging with questions about representations of the past in narratives, histories and films.