Üniversite kütüphanesinde kullanıcı eğitimi: İstanbul'daki üniversite kütüphanelerindeki uygulamalar
User education in university of library: İt is in university of library at Istanbul
- Tez No: 104775
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ALPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Öz Bu araştırmaya kullanıcı eğitiminin bütünsel (programlı ve programsız bir arada) bir yaklaşımla verilmesinin daha yararlı olacağı düşüncesine dayanılarak başlanmıştır. Bu tez çalışmasında, üniversite kütüphane sistemindeki kullanıcı eğitimiyle ilgili teorik ve uygulamayı içeren bilgiler açıklanmıştır. Üniversite kütüphanesinde kullanıcı eğitiminin niçin, ne şekilde, ne zaman, kimler tarafından verileceğine dair bilgilere de bu metin içinde yer verilmiştir. Tez çalışmasında öncelikli olarak kullanıcı eğitiminin teorik yapısı anlatılmaya çalışılmış olup, bu bölümde betimleme yönteminden yararlanılmıştır. Ayrıca konu hakkındaki tarihsel gelişimi ortaya koymada tarihsel yöntem kullanılmıştır. Bir sonraki bölümde kullanıcı eğitiminin kapsamı düşünülerek, eğitim iki başlık altında gruplanarak anlatılmıştır. Tezin en son bölümünde İstanbul'daki üniversite kütüphanelerinde verilen kullanıcı eğitiminin düzeyi gözlem ve anket tekniğiyle tespit edilmeye çalışılmış ve elde edilen veriler karşılaştırma yöntemiyle değerlendirilmiştir. Eğitim aşamalardan oluşan bir süreçtir. Programlı kullanıcı eğitimindeki süreçle programsız kullanıcı eğitimindeki sürecin yapısı farklıdır. Birey, yaş düzeyine göre farklı türdeki kütüphanelerden yararlanır. Bu kütüphanelerde kullanıcı eğitimi farklı şekillerde aşama aşama verilir. Eğitim uygulamalarının merkezinde bireysel farklılıkları olan kullanıcılar yer alır. Kütüphanecilerin, eğitim süreçlerinin özelliklerini bilmesi kadar kullanıcılardaki bireysel farklılıkları bilmesinde de fayda vardır. Tez çalışması ile üniversite kütüphanelerindeki kullanıcı eğitimi uygulamalarına ışık tutacak sonuçlara ulaşılmıştır. Ancak bu tezde üniversite öncesi, ilköğretim ve lise (dengi) düzeyindeki öğrencilerin kütüphane ve bilgi erişim sistemleri hakkında alacakları kullanıcı eğitimine değinilmemiştir. Gelecekte daha küçük yaştaki kütüphane kullanıcılarının eğitimine yön verecek bilimsel araştırmaların yapılması oldukça yararlı olacağı kanaatindeyim. Abstract This research set out with the idea that it would be more useful to give user education with a holistic approach (with and without program). In this thesis theoretical and practical information pertaining to the user education in the university library systems are explained. The study covers also information on why, how, when and by whom the user education in the university library will be provided. It tries primarily to explain the theoretical structure of the user education, and the relevant chapter makes use of survey method. Besides, historical method is used in presenting the historical development of the matter. In the following chapter, with the extent of user education in mind, education is discussed in two groups. And the final chapter tries to ebtablish the level of user education provided by die university libraries in Istanbul and the relevant date is assessed by comparative method. Education is a process made up of stages. The processes differ with the programmed and non-programmed ededucation. An individual benefits from various libraries in accordance with his /her age level. In these libraries user education is provided in different forms and step by step. At the heart of the educational applications are users with individual differences. The librarians should know the characteristics of the educational process as well as the individual differences of user. This thesis has reached conclusions which will shed light on the applications of user education in the university libraries. Yet, the thesis has not touched upon the user education on libraries and information retrieval systems to be received by students at the levels of primary and secondary education. I believe that it will be quite useful to conduct scientific studies in the future on the education of younger library users. II
Özet (Çeviri)