Uluslararası hukukta düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünün sınırlandırılması sorunu
The Problem of the restriction of the freedom of expression in International Law
  1. Tez No: 104781
  2. Yazar: MELİKE BATUR YAMANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYL BATUM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZ Bu çalışmanın amacı uluslararası hukukta düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünün sınırlandırılması sorununu incelemektir. Bu kapsamda birinci bölümde genel olarak sınırlama sorunu, uluslararası insan haklan belgelerindeki normatif düzenleme ve uluslararası insan haklan sözleşmelerinin kurduklan denetim mekanizmaları incelenecektir. İkinci bölümde ise sınırlamanın sınırlan ve uluslararası denetim mekanizmalarının ( özellikle Avrupa insan Haklan Mahkemesi'nin) kararlan incelenecektir. Bu bölümde, incelenen kararlar doğrultusunda düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünün sınırlanmasına ilişkin genel ilkeler çıkarılması amaçlanmaktadır. ABSTRACT The aim of this study is to analyse the problems related to the restrictions imposed on the freedom of expression in international law. In this context, the problems regarding the restrictions in general, the provisions of the major human rights instruments and the enforcement mechanisms in international law are examined in the first chapter. The decisions of the different international enforcement mechanisms, mainly the jurisprudence of the European Court of Human Rights, are examined in the second chapter. In this chapter, we aimed at obtaining some general principles of permissible restrictions of the freedom of expressioa
Özet (Çeviri)