Televizyon reklamlarında insan ve nesne ilişkisi
Human-object relation in television commercials
- Tez No: 104780
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET GÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
ÖZ Bu çalışmada televizyon reklamlarında kullanılan insan imgesinin, tanıtılan nesne ya da hizmetle bağıntısı göstergebilimsel yöntem temel alınarak incelenmiştir. Bu bağıntıyı belirlemek amacıyla, nesnelerin reklamlarda sunuluş biçimleri ve reklamlarda yansıtılan tüketim değerleri incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, birbirinden çok farklı görünen reklamlar arasında bile birçok ortak nokta olduğu bulgulanmıştır. Nesne ve hizmetlerin benzer söylem biçimleriyle, benzer kavramlarla tanıtıldığı, birbirinin karşıtı gibi görünen insan imgelerinin, reklamda yansıtılan tüketim değerleri açısından ele alındığında, bir dizgenin uyumlu parçalarım oluşturduğu gözlemlenmiştir. Reklam evreninde insanlar, istekleri ve sorunlarıyla çok yalın varlıklardır. Nesnelerse karmaşık ve üstündür. ABSTRACT Semiology is the method used in this study in analysing the relationship betweem the human image used in television advertisements and the object or service presented. The representation of the objects and the consumption values reflected in the advertisements have been taken as fundemental elements in order to determine the relationship of the human image with the object or service. Even between the advertisements which look very different from one another, many common points can be found. Differents objects and services are presented with similar speech and similar concepts. It has been verified that the opposite human images constitued in fact harmonious parties of the same system. Human being with his wishes and problems is a very simple creature in the advertisement world, on the other hand, objects are complexes and superiors.
Özet (Çeviri)