Teknolojik yeniliklerin teşvikinde Fikri Mülkiyet Hukukunun ve Rekabet Hukukunun rolü
The Role of Intellectual Property Law and Competition Law in promoting innovation
- Tez No: 104808
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 535
Özet
oz Fikrî ürünlere hukuki koruma sağlayan fikrî mülkiyet düzenlemeleri ile serbest pazar düzeninde işleyebilir rekabet ortamını muhafaza eden kuralların yöneldiği ortak bir hedef bulunmaktadır. Bu hedef, teknolojik yeniliklerin teşvikidir. Teknolojik yenilik, pazara sunulabilecek nitelikte, yeni, daha kaliteli ve/veya hesaplı ürünlerin geliştirilmesidir. Serbest pazarda kâr amacıyla faaliyet gösteren teşebbüsler, söze konu kurallar vasıtasıyla, teknolojik yeniliklere daha çok yatırım yapmaya yönlendirilir. Teknolojik yenilikler, birer fikrî üründürler. Bunlara hukuki koruma tanınması, yapılan yatırımların garanti altına alınmasını sağlar. Serbest pazarda işleyebilir rekabetin muhafazası ise, hem hukuki koruma ile elde edilen tekelin kötüye kullanılmasını önler, hem de teşebbüsleri, diğer alanlar yanında, teknolojik yenilik geliştirme hususunda rekabet etmeye zorlar. Çalışmamızda, yukarıda açıklandığı şekilde yapılandırılan bir hukuki mekanizmanın unsurlarını inceledik. İlk bölümde çalışmada kullanılan temel kavramları açıkladıktan sonra, fikrî mülkiyet düzenlemelerini ve rekabeti koruyan kuralları teknolojik yeniliklerin teşviki açısından genel hatlarıyla değerlendirdik. İkinci bölümde bu hukuki mekanizmanın unsurlarını, uluslar arası, bölgesel ve ulusal düzeyde araştırdık. Son bölümde ise, genel değerlendirmemiz ve incelediğimiz örnekler ışığında Türk hukukundaki fikrî mülkiyet düzenlemeleri ile rekabeti koruyan kuralları ve ilgili uygulamaları ele aldık. Söze konu düzenlemelerin teknolojik yeniliklerin teşvikini sağlamaya yönelik olarak nasıl uygulanmaları gerektiğine dair önerilerde bulunduk. Fikrî mülkiyet hukukuna ilişkin olarak, teknolojik yeniliklerin özelliklerine uygun şekilde hukuki koruma tanınmasının ve fikrî mülkiyet düzenlemeleri kapsamında, elde edilen tekelin kötüye kullanılmasını önlemeye yönelik kuralların öngörülmesinin gerekli olduğu sonucuna vardık. Rekabet hukuku çerçevesinde ise, serbest pazar düzeninde rekabeti koruyucu kuralların uygulanmasının teknolojik yeniliklerin teşvikinin olmazsa olmaz koşulunu teşkil ettiğini ve teknolojik yeniliklerin teşvikine yönelik işbirlikleri ile teşebbüslerin rekabeti kısıtlayıcı davranışlarının birbirilerinden ayrılması gerektiğini ortaya koyduk. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Intellectual property laws and competition rules that maintain competition in the free market economy share a common goal; the promotion of innovation. Innovation is the development of new, higher quality and/or cheaper products to be put on the market. Through the combined application of the abovementioned rules, undertakings operating in the market for profit are steered towards increasing their investments in innovation. An innovation comprises an intellectual creation. Providing legal protection for such intellectual creations ensures return on investments. On the other hand, the maintenance of workable competition in the free market serves the dual purpose of the prevention of intellectual property abuse and the encouragement of undertakings to compete, inter alia, in developing innovations. The thesis comprises an analysis of the components of a legal mechanism structured as described above. In the first section, the fundamental concepts referred to in the thesis are explained; then intellectual property and competition rules are evaluated in relation to promotion of innovation. The second section deals with the components of this legal mechanism from an international, regional and national perspective. In the last section, the relevant Turkish regulations and their implementation are analysed in the light of the general evaluation and the particular examples. Furthermore, proposals are set forth regarding how those regulations should be applied in order to enable the promotion of innovation in Turkey. The conclusions arrived at are twofold: As regards intellectual property law, the scope of legal protection should be tailored, taking into consideration the particular qualities of the innovation in question. Moreover, provisions aimed at preventing the abuse of the monopoly gained through this protection should be envisaged within the framework of intellectual property law. On the other hand, competition rules are a must for the promotion of innovation in the free market; however, they should be implemented in such a way so as to distinguish pro-competitive co-operations from anticompetitive conduct. IV