Memurların yargılanması ve memurların ve diğer kamu görevlilerinin yargılanması hakkında kanunun düzenlenmesi
Judgemend of officials and act relevant to officials and the other civil servants being judged
  1. Tez No: 104811
  2. Yazar: FATMA KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÇALIŞMANIN ÖZETİ Bu çalışmada, memurların ve diğer kamu görevlilerinin cezai sorumluluklarına gidilirken izlenecek usul incelenmeye çalışılmıştır. Memurların iktidarın sahibi ya da temsilcisi olan hükümdarın denetiminde bulunduğu öteden beri kabul edilmiştir. Bunun sonucu olarak, memurların her türlü tasarrufu, o tasarrufun muhatabı olan kişiden önce hükümdarı ilgilendirmiştir. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin benimsendiği günümüzün demokratik hukuk devleti anlayışında memurların işlem ve eylemlerinin yargı denetimi dışında tutulması düşünülemez. Fakat memurların ve diğer kamu görevlilerinin yargılanması konusunda, tarihsel gelişimin de etkisi İle genelden ayrı soruşturma ve yargılama usulleri varlığını sürdürmektedir. Bu düzenlemelerin gerekçesinde, devletin asli görevlerini kesintisiz yapmasının ve kamu hizmetlerinin kesintisiz yürütülmesimn önemine değinilmiş ve memurun değil yaptığı hizmetin korunduğu ifade edilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde; memurların ve diğer kamu görevlerinin yargılanması konusunda izlenen başlıca sistemler ve karşılaştırmalı hukuk incelenmiştir. İkinci bölümde ise, Osmanlı Devleti döneminde memurların yargılanmasında izlenen sistem ve dayanılan başlıca hukuksal düzenlemeler incelenmiş ve yine bu bölümün sonunda Memurin Muhakematı Hakkında Kanun-u Muvakkat'm düzenlemesine yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, 04.12.1999 tarihli ve 23896 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak, yürürlüğe giren 4483 Sayılı Memurların ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunu incelemeye çalıştık. Kanunun anlayışı ve sistemini, yürürlükten kaldırdığı, Memurin Muhakematı Hakkında Kanun-u Muvakkat ile karşılaştırılarak incelenmiştir. 4483 sayılı Kanunun gerekçesinde; suçun ortaya çıkmasından, hükmün kesinleşmesine kadar sanık hakkında yapılacak tüm işlemlerin adli makamların görev ve yetkisi içinde olmasının kural olduğu vurgulanmıştır. Özellikle Memurin Muhakematı Hakkında Kanun-u Muvakkat'm uygulandığı dönemde yakınmalara yol açan noktalarda yeni düzenlemelere yer veren 4483 sayılı Kanunun uygulanmasında karşılaşılacak olası sorunlara yine bu bölümde değindik.
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY OF STUDY In this study, the procedure to be followed about officals and the other civil servants' criminal responsibility is aim to examined. It has been accepted for a long time that the officials are in the control of the authority that is in the power. As a result, every kind of officials disposal interests the authority at first, not the ones that are adressed to this disposal. Today, given the understanding of democratic legal state in which the principle of separation of powers is adopted, the operations and activities of officials cannot be considered to be out of judicial control. In spite of this fact, in judging officials and the other civil servants, unlike the current judging, with the effects of historical development, the different judicial proceedings and investigation have been in force. In the justifying the regulation, it is stated like this: To make sure that the state should carry on its primary tasks regularly, to remove the shortcomings which prevent public services and to maintain the services the officials conduct. In the first chapter of the study, in judging the tasks of officials and the other servants, the current major systems and comparative law are examined. In the second chapter, in the Ottoman era, the system and the major legal regulation which were followed about the officials being judged are examined. Yet at the end of this chapter the regulation of the temporary Act about judging officials is mentioned. In the third chapter, Act 4483 relevant to officials and the other civil servants being judged, which was published in the Official Gazette (23896) dated 04. 12. 1999 and was put into force, is examined. The understanding and system of the Act is studied, compared with the judging officials temporary Act it removed. In justifying the Act 4483, it is stated that it is a rule that the all proceedings about the accused, from the date when the crime takes place to the date when the judgement becomes definite, must be in the boundary of judicial autority's task and power. Especially the period when the temporary Act about judging officials is in force, in implemending the Act 4483 making room the new amendments, in the points which lead to complaint, the possible problems to face are also mentioned in this chapter.