Hastanelerde üst yönetimin ISO 9000 kalite güvence sistemine geçiş aşamasında yaşadığı sorunlar ve Osmangazi Üniversitesi Hastanesi'nde bir uygulama örneği
Problems encountered by hospital senior administratiors in the adaptation process of quality assurance system an adaptation exouple in Osmangazi Üniversity Hospital
  1. Tez No: 104810
  2. Yazar: NİLGÜN BARLAS BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE ÇATALCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Hastanelerin birer hizmet organizasyonu olması, faaliyetlerin kesintisiz oluşu, sistemin karmaşıklığı nedeniyle, yönetime önem verilmesi, hastane çalışanlarının ortak bir amaca yönlendirilmesi, yetki ve sorumlulukların belirlenerek yeniden yapılandınlması gereğini doğurmuştur. Kamusal ağırlıklı olarak yapılanmış ülkemiz hastane işletmeciliği sektöründe, çağdaş hastane işletmeciliği yaklaşımlarından Kalite Güvence Sistemi 90'lı yıllarla birlikte tartışılmaya başlanmıştır. ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi Standarttan, etkin bir kalite sistemi kurulması, uygulanması ve sürekliliğinin sağlanması amacına yönelik sistem standartlarıdır. Sürekli iyileşme ve gelişmeye fırsat tanımaktadır. ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi, hizmet süreçlerinin standardizasyonunu, eksikliklerin belirlenmesini ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlayan bir araçtır, sağlık hizmetinin kalitesindeki sorumluluk anlayışı, tüm çalışanları ilgilendirmektedir. Kalite Güvence Sistemi çalışmaları bir hastanede tüm işgörenlerin katılımının yanında, ekip çalışmasını da gerekli kılmaktadır. Katılım, çalışanlann direkt sorunlara sahiplenmesini, hedeflerini belirlemesini sağlayarak örgütsel başanyı getirecektir. Çalışanlann sürekli eğitimi ve motivasyonu sağlanarak daha verimli ve organize bir çalışma ortamı sağlanacaktır. Etkin ve verimli bir Kalite Güvence Sisteminin kurulabilmesi her şeyden önce üst yönetimin kesin kararına, inancına ve desteğine bağlıdır. Üst yönetimin ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi uygulamalarının önünde yer alması ve lider olma özelliği taşıması ile başarıya ulaşabilir. 111Ancak Türkiye'deki kamu hastaneleri, ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi'ne geçiş ve uygulama sürecinde hem karmaşık bir yapıya sahip olmalarından dolayı ve hem de Türkiye 'nin sağlık sisteminden kaynaklan nedenlerle birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. ISO 9000 Kalite Güvence Sistemini uygulayarak yeni bir anlayış getirmek isteyen üst yönetimin öncelikle bu sorunları çözümlemesi gerekmektedir. Bu amaçla ISO 9001 kalite belgesine sahip ikinci kamu hastanesi olan Osmangazi Üniversitesi Hastanesinde belge alınmadan önce 43 üst yöneticiyle bire bir görüşme yöntemiyle anket uygulanmıştır. Araştırma sonuçlan yüzde dağılımları ile değerlendirilmiştir. Bulgular doğrultusunda ISO 9001 Kalite Belgesi öncesi karşılaşılan sorunlar saptanmış olup yapılacak araştırmalara öneriler getirilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to the fact that hospitals are service organizations, and activities are permanent and the system is complex, necessitate to give importance to administration, to lead the hospital staff to get a common target, and to restructure the authority and responsibilities after they are defined. Qualify Assurance System, one of the approaches of modern hospital organization, has been discussed and researched since 90's for the hospital organization sector of our country which has been structured mostly for the public's sake ISO 9000 Quality Assurance System Standards are system standards aimed at creating an effective quality system, applying the system and providing its permanence. It gives the opportunity to become better and more developed. ISO 9000 Quality Assurance System is a tool which helps to standardize service process to define the deficiencies and to eliminate the disorders. The sense of responsibility about the quality of health service has increase among the whole hospital staff. Efforts of Qualify Assurance System necessitate the whole staff participation beside group work. Participation would bring success of organization by making the staff be conscious of the problems and define their targets. A more productive and organized working atmosphere would be provided by regular service training of the staff and motivating them. Establishing an effective and productive Quality Assurance System is all else depended upon the absolute decision, trust and support of the administration. ISO 9000 Qualify Assurance System can be successful when the senior administrators lead applications.However, public hospitals in Turkey encounter a number of problems in the transition and application process of ISO 9001 Quality Assurance System due to both their having complex structures and reasons arising from the health system in Turkey. Senior administrators who want to bring a new understanding through applying ISO 9001 Quality Assurance System, first of all, have to solve these problems. For this reason, a questionnaire was applied to 43 administrators of Osmangazi University Hospital, one of the two public hospitals which have ISO 9001 Quality Assurance System, before the hospital's being awarded with this certificate, through interviews. Research results have been evaluated through percentage distribution test. In the light of findings, the problems encountered before being awarded with the ISO 9001 Quality Assurance System certificate, have been determined, and suggestions for new researches have been presented. VI