İmikuşağı Höyüğü 9. yapı katı çanak çömleği
The Pottery of level 9 from İmikuşağı
  1. Tez No: 104812
  2. Yazar: RECEP ÇÖMLEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER BİLGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZ İmikuşağı höyüğü Keban Baraj Gölü kurtarma projesi dahilinde 1981 - 1986 yıllan arasında Prof.Dr.Veli Sevin başkanlığında kazılmıştır. îmikuşağı Höyüğü Elazığ İli, Baskil îlçesi'ne bağlı İmikuşağı (Eski Malhasan) köyünün kuzeybatı kenarındadır. Tez konusunu oluşturan 9. Yapı Katı çanak çömleği Geç Kalkolitik Çağdan Osmanlı Dönemine kadar tabakalaşma gösteren İmikuşağı Höyüğünde Eski Hitit Krallık döneminden Hitit İmparatorluk dönemine geçiş olarak tarihlendirilmektedir. Çanak çömlek bölgede az bilinen M.Ö. 2. Bin yıl çanak çömleğidir. İmikuşağı'nda Habur çanak çömleği özellikleri gösteren 13. ve 12. Yapı Katlarından 11. ve 10. Yapı Katlarına geçişte çanak çömlekçilikte radikal bir farklılaşma gözlenmekte tüm kap formlarının Orta Anadolu ile ilişkili olduğu gözlenmektedir. 10. Yapı Katında etrafı surlu bir Hitit kutsal alam görünümündeki imikuşağı 9. Yapı Katında eski önemini yitirmiş basit ve korumasız bir köye dönüşmüştür. Mimari dokunun tümüyle değişmiş olmasına rağmen çanak çömlek geleneğindeki süreklilik burada oturan halkın değişmediğine işaret eder. 9. Yapı Katı çanak çömleğinin Orta Anadolu çanak çömleği özellikleri gösterdiği gözlenmiştir. ABSTRACT The Mound of imikuşağı was excaveted by Prof.Dr.Veli Sevin, in the framework of salvage excavations in the Keban Dam Reservuar in 1980'ies. İt is situated nortwest of the village of İmikuşağı (ancient Malhasan) in the district of Baskil (Elazığ) The Mound comprises cultural layers from the Late Chalcolithic to the times of Ottoman Empire. The 9th architectuarl level of the mound corresponds to the transtional period from the Old Hittite to the Hittite imperial Period. The architectural levels 13. and 12. includes Habur Ware. In the succeeding levels 11. and 10. radical changes occur in the pottery. All the vessel forms in these levels have close parallels to those of Central Anatolia. The settlement from the 10th architectural level with an impressive fortification wall gives the impression of a holy city. The 9th level, however, demonstrates a small, simple village without fortification. Although the architectural layout underwent a radical change, the pottery stays the same. The pottery of the 9th architectural level exhibits close parallels to those of Central Anatolia, as well.
Özet (Çeviri)