İstanbul'daki özel hastanelarde eğitim ihtiyacının belirlenmesine yönelik bir araştırma
A Study on assessing training needs in private hospitals
  1. Tez No: 104824
  2. Yazar: AYŞE AYTÜL SUBAŞILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANIL KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZ Eğitim insanlar ve kurumlar için her zaman önemli olmuştur. Özellikle insan yaşamının söz konusu olduğu, temel girdi ve çıktısı insan olan sağlık kurumlarında, önemi daha fazladır. Birer işletme olan hastaneler ayakta kalabilmek, artan maliyetler, değişen teknoloji, yeni yönetim anlayışları, sosyal ve ekonomik baskılarla baş edebilmek için yöneticisinden hasta bakıcısına kadar eğitim faaliyetlerine önem vermek zorundadır. Eğitim bir süreçtir. Eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi bu sürecin ilk adımıdır. Bu çalışma, hastanelerde verilen eğitimlerin ne kadarının sağlıklı bir eğitim ihtiyaç belirleme çalışması yapıldıktan sonra gerçekleştiğini, eğitim ihtiyacı belirlemeye verilen önemi ve eğitim ihtiyacı belirleme çalışmaları hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır. İstanbul sınırları dahilinde 35 özel hastanede yapılan bu araştırma, genel olarak tanımlayıcı bir araştırmadır. Anket yöntemiyle toplanan verilerin analizinde frekans dağılımı kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre, hastanelerde, eğitim ihtiyacı belirlemeye yönelik çalışmalar ya sistematik olarak yapılmamakta ya gereken önem verilmemekte ya da bu konuda yeterli bilgisi olmayanlar tarafından yapıldığı için doğru veriler elde edilememektedir. ABSTRACT Training has always become important for all organizations and employees in every period. It is getting more and more important especially in health care organizations because their basic in put and out put is the life of human being. Training is necessary from the managers to other employees in the organizations because of increasing cost, social and economic pressure, new knowledge changes in technology, new jobs. Training is a process. Assessing training needs is the first step of this process. In this study the aim is to give information about the studies of assessing training needs and to show the importance given to it. It has been done in 35 hospitals in Istanbul. According to our observations in these hospitals either the studies of assessing training needs aren't done systematically or valid results aren't taken because these studies are done by the people who do not have enough knowledge about this matter. m
Özet (Çeviri)