Türkiye'de sosyal güvenlik sorununa çözüm getirecek ve sermaye piyasalarının gelişimini uyaracak bir öneri olarak özel emeklilik fonları i
Pension funds in Turkey: To solve social security problems and to trigger the development of stock exchange
- Tez No: 104825
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH PAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
oz Uzun senelerdir Dünya genelinde uygulanan çalıştığın sürece öde (pay as you go) emeklilik sistemi özellikle 20.yüzyılm son çeyreğinde demografik yapıdaki değişime bağlı olarak kendisinden beklenen işlevleri yerine getirememiş, ekonomi ve sosyal alanda bir takım sorunlara sebebiyet vermeye başlamıştır. Sosyal güvenlik sisteminin finansmanı devletlere pahalı hale gelmeye başlamış, çözüm arayışları ülkeleri bireyin kendi emekliliğini planlayarak kendi geleceği üzerinde daha fazla sorumluluk ve insiyatif sahibi olmasını sağlayan, özel sektör tarafından yönetilen özel emeklilik fonlarına yönlendirmiştir. Türkiye de sosyal güvenlik konusunda sorun yaşayan ülkelerden bir tanesidir. Hem de bu sorunu toplumun yaşlanmasına bağlı olarak değil, genç bir nüfus yapısı ile yaşamaktadır. Yıllar boyu uygulanan popülist uygulamalar sonucu sosyal güvenlik açıkları GSMH üzerinde hissedilir bir yük oluşturmaya başlamıştır. Bu sorunun çözülmesi için yapılması gereken, mevcut sosyal güvenlik sistemine ek olarak yukarıda da belirtildiği gibi dünyanın birçok ülkesinde uygulamaya konmuş olan özel emeklilik fonlarını devreye sokmaktır. Yasal düzenlemeleri çerçevesinde yapısı iyi kurulmuş bir özel emeklilik sistemi başta tasarrufların artması ve sermaye piyasalarının derinleşmesi gibi birçok makro ekonomik fonksiyonu beraberinde getirirken, bireylerin emeklilik dönemlerine ait birikimlerin oluşmasını sağlayarak asıl fonksiyonunu yerine getirecektir. Tezin hazırlanması sırasında konu ile ilgili yayımlanmış yerli ve yabancı araştırmalar, kitaplar, makaleler, dergiler vb. yazılı eserler ve çağımızın sunduğu bir fırsat olan internet aracılığı ile edinilen dokümanların yanında konu ile ilgili bilim adamları ve yöneticilerden edinilen bilgilerden istifade edilmiştir. Özel emeklilik sisteminin nasıl işlemesi gerektiği ve en önemli karakteristiği olan vergi konularında dünya uygulamalarını yakından bilen uzmanlar ile görüşmeler yapılmıştır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Pay as you go pension system, which has been used throught out the world for many years, especially in the last quarter of the 20th century the system hasn't fullfilled the functions which were expected from it due to the changes in demographic structure that took place. Furthermore this system has started to caused both economical and social problems. Financing the social security system has become very costly for the governments and searches for solutions direct countries to focus on private pension funds managed by private sector in which the individuals plan their own pensions and have more responsibility and initiatives. Turkey is one of the countries that face social security problems. Turkey suffers this problem not with the increased number of old population but with its young population structure. As a result of the populist policies which has been implemented for many years, social security deficits has put a big burden on GNP. In addition to the existing social security system, private pension funds, which have been used in many coutries in the world, should be included in the system in order to solve this problem.The legally well structured private pension fund system will bring many macro economic functions such as increase in savings and deepining the capital markets and carry out its main function which is to ensure the accumulation of savings for retirement periods of individuals. The relevant published national and international studies, books, articles, journals and other written sources including document obtaining through internet, the opportunity that our century has provided, have been used in the proportion in this thesis. Interviews have been made with specialists, who follow up the practice through out the world, in how the private retirement system should work and tax issues, the most important element of the system. IV