Assos'ta lahit üretimi ve ihracatı
Sarcophagus production and export in Assos
  1. Tez No: 702890
  2. Yazar: NURGÜL KOCAKAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Assos kentinde uzun yıllardır devam eden kazı çalışmaları neticesinde, kentin nekropolis alanlarında bulunan lahit mezarlar açığa çıkarılmıştır. Tez çalışmasının konusu olan lahitler, kentin yerel andezit taşından üretilmiştir. Kentin çevresinde bulunan taş ocaklarında üretilen lahitler, geç Arkaik Çağ'dan Bizans Çağı'na kadar kentin nekropolisinde kullanılmıştır. Nekropolisteki lahit kullanım evreleri incelendiğinde sanduka ve kapaklarda dönemsel farklılıklar görülmektedir. Yaşlı Pilinius'un bu mezarlara defnedilen ölünün kırk gün içerisinde yok olduğunu eserinde belirtmesiyle ünlenen lahitler, MS. 2. yy. ile birlikte ihraç edilmeye başlamıştır. Bununla birlikte ilk kez lapis sarcophagus kelimesi Assos lahitleri için kullanılmıştır. Assos'a özgü tabula ansata ve girland bezemeleriyle kendine has özgünlüğünü sergileyen lahitler, Akdeniz çevresi, İtalya ve Batı Anadolu kıyılarındaki kentlere ihraç edilmiştir. Methone açıklarında bir gemi batığı içerisinde bulunan Assos yarı mamul lahitleri ihracatın deniz yolu ile yapıldığını kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the excavations that have been going on for many years in the city of Assos, sarcophagi found in the necropolis areas of the city were unearthed. The sarcophagi, which are the subject of the thesis, were produced from the local andesite stone of the city. The sarcophagi produced in the stone quarries around the city were used in the necropolis of the city from the late Archaic Age to the Byzantine Age. When the sarcophagus usage phases in the necropolis are examined, periodic differences are observed in the sarcophagus and lids. The sarcophagi, which became famous for the fact that the elder Plinius stated in his work that the dead buried in these tombs disappeared within forty days, started to be exported in the 2nd century A.D. However, for the first time, the word lapis sarcophagus was used for Assos sarcophagi. The sarcophagi, which display their uniqueness with the tabula ansata and garland decorations unique to Assos, were exported to the cities around the Mediterranean, Italy, and Western Anatolian coasts. Semi-finished Assos sarcophagi found in a shipwreck off the coast of Methone proves that exports were made by sea.