Yeni Türk Cumhuriyetleri'nde Japon yatırımları
Japanese investments in Turkish Republics
- Tez No: 104834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Cumhuriyetlerinin Çalışma Sorunları ve Sosyo Ekonomik Yapısı ABD
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılması ile yeniden dünya siyasetine çıkan Türk Cumhuriyetleri, bağımsız birer ülke olarak dünya ekonomisinin mekanizmasına katılmışlardır. Yeni Türk Cumhuriyetleri, doğal kaynaklar, pazar büyüklüğü, yüksek beyin gücü ve insan kaynakları açısından dünyanın dikkatini çekmektedir. Fakat, aynı anda piyasa ekonomisine yönelme ve yeni sistemlerin kurulması sürecinde zorluklarla kartlaşmaktadır. Yeni Türk Cumhuriyetleri, yurtiçi ekonomilerinin istikran ve güçlendirilmesi hatta dünya ekonomisine daha sıkı bağlanması amacı ile, yabancı yatırımları kabul etmektedirler. Bu yurtiçine giren yabancı para akışları ile ekonomik reformları gerçekleştirmektedirler. Para akışları, uluslararası kuruluşlar, gelişmiş ülkeler ve hatta gelişmekte olan ülkelerden gelmektedir. Bütün yatırımcılar kendi hedefleri ve avantajlarına göre çeşitli stratejiler ile yatırım yapmaktadır. Bu yatırımlar içinde Japonya'nın payı büyüktür. Japon yatırımlarının tipleri, şekilleri ve alanları diğer ülkelerin yatırımları ile karşılaştırıldığında birçok ayırıcı özellikler bulmak mümkündür. Bu çalışmada Yeni Türk Cumhuriyetlerindeki Japon yatırımlarının ülkeler ve sektörel dağılım ve yapılanma detaylıları incelenmektedir. Bu araştırmamızda Japonya'nın Yeni Türk Cumhuriyetlerindeki hedefleri ve stratejileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Abstract The Turkish Republics got new independences and joined to world economic order since former Sovet Union was broken down in 1991. New Turkish Republics have many possibilities as natural and human resources and the size of markets, and then investers are careful with the area. However Turkish Republics is attempting to establish new sistems and to tranform to market economies with diffculties. They have admited foregin investments in their country in order to strengthen and adjust economies and to conect to world economy. And their reforms is realized with foreign investments. These foreign cash flows include many foregin investers who is from international organization, developed and developing country. Evrey invester applies many own strategies for own targets and advantages. Japan is also a big invester in Turkish Republics. And Japanese investments is different from others ^ view of investment types, targets and styles. This thesis refers to Japanese investments in points of countries and sectors. And the aim of thesis is a verify strategies and targets of Japanese investments in Turkish Republics. 11
Özet (Çeviri)