Öğrenen organizasyonlar ve insan kaynakları yönetimi
The Learning organizations and human resources management
- Tez No: 104835
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KUTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
oz Küreselleşmenin etkilerinin hâlâ yoğun olarak görüldüğü günümüzde rekabet edebilmek şirketler için en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bu da sıkça değişen müşteri taleplerine uyum sağlayabilmek ve çabuk değişebilmekle mümkün olmaktadır. Rekabet gücünü koruyabilmenin, değişimi takip edebilmenin ve hatta değişime önderlik etmenin yollarından biri ise öğrenen organizasyon olma sürecine girmektir. Bu çalışmada öncelikle öğrenme ve öğrenen organizasyon olmanın önemi incelenmektedir. Böylece öğrenen organizasyonların neden başarılı olacağı sorusuna da cevap verilmiş olmaktadır. İncelenen ikinci nokta ise, öğrenen organizasyonların işletme düzeyindeki etkileri ve gelişimleridir. Sadece bireylerde ya da takımlarda değil, organizasyon kültüründe ve liderlik anlayışında da değişim yaratması açısından organizasyonel öğrenme tüm yapıyı etkilemektedir. Son olarak da, öğrenen organizasyonlarda insan kaynakları yönetimi ve çalışanlar ele alınmakta, hem çalışanların hem de sendikaların bu sisteme bakışları ele alınmaktadır. Sonuç olarak, organizasyonel öğrenme ile tüm organizasyon yapısında değişim yaşanmakta ve bu organizasyonun rekabet edebilirliğini arttırmaktadır. Özellikle çalışanların ve yöneticilerin öğrenmeye başlamaları ve kendi zihinsel modellerinden kurtulmaları hem organizasyon kültürüne hem de gelişimine faydalı olmaktadır. Ayrıca insan kaynakları departmanı da çalışanların motive edilmesi ve yönlendirilmesi konusunda yönetime yardımcı olmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world, where the effect of globalization is still widely seen, competitiveness is one of the most important elements for companies. And, this is only possibly by adapting to the frequently changing customer demands and by changing rapidly. One of the ways of maintaining competitiveness, following the change and even leadership in change is entering into the process of becoming a learning organization. In this study, first the importance of learning and becoming a learning organization is being studied. Thus, the question why the learning organizations shall be successful will be answered. The second issue studied is the effects and developments of learning organizations at enterprise level. Organizational learning affects the whole structure with respect to its creating change not only in individuals or teams, but also in the organizational culture and leadership understanding. Lastly, human resources management and employees in learning organizations, and the views of both the employees and the syndicates to this system are considered. As a result, with organizational learning, a change in the entire organizational structure is experienced, and this increases the competitiveness of the organization. Particularly, that the employees and executives starting to learn and getting away from their own mental models is useful both for organizational culture and development. In addition, human resources department too assists the management in motivating and orienting the employees. m