Popüler kültürde mizahın etkinliği ve sistem içi direniş olanakları (Örnek olay: Bir Demet Tiyatro dizisinin söylemi)
The Possibilities resistance in the system and humour effects in the popular culture (The sample: Discourse of Bir Demet Tiyatro series)
  1. Tez No: 104852
  2. Yazar: BİLAL ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL BATUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Journalism, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Popüler Kültürde Mizahın Etkinliği Ve Sistemiçi Direniş Olanakları (Örnek Olay: Bir Demet Tiyatro Dizisinin Söylemi) isimli bu tez çalışması, mizahi popüler metinlerin içinde taşıdıkları karşı söylem potansiyellerine ve bunu gerçekleştirme olanaklarına işaret etmek amacıyla hazırlanmıştır. Gündelik hayatta sık sık karşılaştığımız popüler kültür ürünlerinin söylemleri, günümüz iktidar yapılanmasını kavrayabilmek açısından önemli ipuçları sunmaktadır. Tez iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Popüler Kültür ve Mizah'la ilgili kuramsal bilgilere yer verilmiş daha sonra, geliştirilen tezler, ikinci bölümde, günümüz popüler kültürünün başarılı örneklerinden biri olan“Bir Demet Tiyatro”dizisine uygulanarak; dizinin hakim söylem karşısındaki konumu belirlenmiştir Tez'in sonunda, açıkça görülmektedir ki, popüler kültür salt tüketime ve kitleleri pasifize etmeye yönelik bir kültür değildir. Popüler kültür metinlerinde özellikle de mizahi popüler metinlerde alternatif okumalarla anlaşılabilecek farklı söylemler/direniş unsurları bulunabilmektedir. Sistem içinde kalarak muhalefet etmeyi gerçekleştirmek oldukça zor olmakla birlikte, günümüzde de bu muhalifliği deneyen gerçekleştirebilen veya gerçekleştiremeyen çeşitli metinler bulunmaktadır. Bu bakımdan Bir Demet Tiyatro dizisi, tezimizin birinci bölümünde ileri sürdüğümüz teorileri somutlamakta ve günümüz popüler kültürünün sistem içi muhalifliğini sergileyen örnek bir metin olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Thesis which named as“The Possibilities resistance in the system and humour effects in the popular culture (The Sample: Series of Bir Demet Tiyatro)”has been prepared to indicate to the discourse potentials which has been kept text make a sign to the possibilities of becoming true them. The popular culture discourse which we often come across in the daily life, supplies very important clues to understand the structure of the power. The thesis consist of two parts. In the first part theoretical knowledge about the popular culture and humour is stated, in the second part the thesis which advanced is applied in the“Series of Bir Demet Tiyatro”which is one of succesfull example of recent popular culture; thus it's position is determined which across the dominate discourse. At the and of the thesis it's clearly seemed that, the popular culture isn't a culture which tries passivizethe people and turns them to consumption. Differet discourse/ressistance elements which can be understood with alternative reading have been found in the text. As a part of it, its's rather difficult to opposote the system, Series of Bir Demet Tiyatro confirms the theories which we offirmed in the first part of the thesis, and it's seemed as a sample text which is opponent in the system of the recent popular culture.