Türk Sosyal Sigortalar Hukukunda iş kazası kavramları
The Term of industrial accident in Turkish Social Security Law
  1. Tez No: 104853
  2. Yazar: ENDER GÜLVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANKUT CENTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türk Sosyal Sigortalar Hukukunda İş Kazası Kavramı konulu tezimizde, Sosyal Sigortalar Hukuku bakımından bir olayın, iş kazası olarak nitelendirilmesi için, gerekli olan unsurlar incelenmiştir. Bu bakımdan bir olayın iş kazası olarak değerlendirilmesinde gerçekleşmesi gereken ilk unsur, kazaya uğrayan kişinin sigortalı olmasıdır. Bir kişinin sigortalı olup olmadığı ise, Sosyal Sigortalar Kanununun 2 ve 3. maddeleri çerçevesinde belirlenir. Gerçekleşmesi gereken diğer unsur, sigortalıyı zarara uğratan olayın SSK.md.l 1/A/a-e'de yeralan hâl ve durumların birinde meydana gelen bir kaza niteliği taşıması unsurudur. Madde metninde, sigortalıyı zarara uğratan olayın kaza kavramına ilişkin unsurları bünyesinde barındırmasının gerekli olduğu açıkça belirtilmemiş olsa da, olay; ani, dışsal ve sigortalının iradesi dışında meydana gelmiş bir kaza niteliğinde olmalıdır. Gerçekleşmesi gereken bir diğer unsur da, illiyet bağının bulunmasıdır. Sosyal Sigortalar Hukukunda aranacak olan illiyet bağı, kaza olayı ile zarar arasında olmalıdır. Görülen iş ile kaza olayı arasında bir illiyet bağının bulunmasına ise gerek yoktur. Bir olayın iş kazası olarak değerlendirilmesinde gerçekleşmesi gereken son unsur ise, kazaya uğrayan kişinin bedenen veya ruhen zarara uğramasıdır. ABSTRACT It's examined that the required preconditions for describing an event as an industrial accident in Social Security Law in the thesis on“The Term of Industrial Accident in Turkish Social Security Law”. From this point of view, there are four preconditions for appreciating an event as an industrial accident. The first required precondition is, the person who meet with an accident must be insured. In article 2 and 3 of Turkish Social Security Act is determined if a person is insured or not. The other precondition is, the event leading injury must get the preconditions of accident. At the same time, this accident must arise in one of the states or conditions that explained in article 11/A/a-e of Turkish Social Security Act. Although, this precondition is not to be determined clearly in the article text, industrial accident must be sudden, external and unexpected. The other precondition is causal relationship. The causal relationship must be between the event and injury. It's not necessary to be a causal relationship between work activity covered by insurance and event. The last precondition is, the event must impair physically or mentally the person who meet with an accident.
Özet (Çeviri)
It's examined that the required preconditions for describing an event as an industrial accident in Social Security Law in the thesis on“The Term of Industrial Accident in Turkish Social Security Law”. From this point of view, there are four preconditions for appreciating an event as an industrial accident. The first required precondition is, the person who meet with an accident must be insured. In article 2 and 3 of Turkish Social Security Act is determined if a person is insured or not. The other precondition is, the event leading injury must get the preconditions of accident. At the same time, this accident must arise in one of the states or conditions that explained in article 11/A/a-e of Turkish Social Security Act. Although, this precondition is not to be determined clearly in the article text, industrial accident must be sudden, external and unexpected. The other precondition is causal relationship. The causal relationship must be between the event and injury. It's not necessary to be a causal relationship between work activity covered by insurance and event. The last precondition is, the event must impair physically or mentally the person who meet with an accident.