Konsantrasyon ve Türk bankacılık sistemi
Concentration and Turkish banking system
- Tez No: 104856
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKEL MİNİBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZ Bu çalışmanın amacı, konsantrasyon olgusunu ve bu bağlamda Türk Bankacılık Sistemini incelemektir. İlk önce konsantrasyon olgusu teorik olarak, daha sonra da konsantrasyon indekslerinden bankacılık sektöründe en çok kullanılan m- konsantrasyon oranlan, Herfindahl İndeksi ve Entropy İndeksi kullanılarak Türk Bankacılık Sistemi piyasa yapısı incelenmiştir. Bu indeksler, 1990- 2000 döneminde toplam aktifler, toplam krediler, toplam mevduat bazında hesaplanmıştır. Bu hesaplamaların sonucunda Türk Bankacılık Sistemi'nin oligopol bir yapıya sahip olduğu anlaşılmıştır. ABSTRACT The objective of this study is to analyse the Turkish Banking System with regard to the concentration concept. Firstly, the concentration concept has been theoretically studied. Furthermore, the Turkish Banking sector's market structure has been analyzed making use the m- concentration ratio, Herfindahl index, and Entropy index.which are indexes of concentration most commonly used in the banking sector. These indexes are calculated in terms of total assets.total liabilities and total deposits during 1990-2000 period. These calculations have revealed the fact that the Turkish Banking Systhem is an oligopoly as market structure. Ill
Özet (Çeviri)